Ölüm İzni Nedir, Kimlere verilir? Hangi Çalışanların Kaç Gün Ölüm İzni Hakkı Vardır?

Türkiye'de çalışma hayatından en çok merak edilen konulardan birisi de çalışanların izin süresi olmaya devam ediyor. Bir yakınlarının vefatı durumunda bu çalışanlara iş yerleri tarafından izin verilmektedir. Çalışanlara verilen ölüm izni kaç gündür? Her çalışana ölüm izni aynı süre olarak mı verilir? Ölüm iznini hangi çalışanlar kullanabilir?

Ölüm İzni Nedir, Kimlere verilir? Hangi Çalışanların Kaç Gün Ölüm İzni Hakkı Vardır?
07 Ekim 2020 - 17:40

Türkiye'de çalışma hayatında farklı uygulamalara neden olan ayrıntılardan birisi de ölüm iznidir. Her çalışanın ölüm izni hakkı vardır ama bunun süreleri farklılık göstermektedir. 657 sayısı devlet memurları kanuna bağlı olarak çalışanlar ile4857 sayılı iş kanununa bağlı olarak çalışanlara ölüm izinleri farklı olarak verilmektedir. Peki hangi çalışan kaç gün ölüm izni kullanabilir?

ÖLÜM İZNİ NE ZAMAN KULLANILIR?

Çalışma hayatının kurallarına göre ölüm izinleri hem 657 sayılı kanuna göre çalışanların hem de 4857 sayılı kanuna göre çalışnaların sadece birinci derecede yakınlarının vefatı durumunda verilmektedir. Çalışanların anne, baba, kardeş, eş ve çocuklarından birisinin ölmesi durumunda ölüm izni kullanılabilir. Bunun dışındaki tüm yakınların vefatı ölüm izni kapsamına girmemektedir.ÖZEL SEKTÖRDE ÖLÜM İZNİ KAÇ GÜNDÜR?

Ölüm izinleri konusunda kamu kurumlarında çalışanlar ile özel sektörde çalışanlar arasında farklılık bulunmaktadır. Özel sektör çalışanları birinci derecede akrabalarının ölümleri nedenşyle 3 gün izin kullanabilirler. Bu izin ücretli izindir ve çalışanların herhangi bir maddi kaybı olmaz.

KAMU ÇALIŞANLARININ ÖLÜM İZİNLERİ KAÇ GÜNDÜR?

Ölüm izni konusunda kamu çalışanlarına özel sektöre göre daha çok hak tanınmıştır. Tüm kamu çalışanları ölüm izni kullandıklarında 7 gün izinli olurlar. Bu 7 günün hafta sonun adenk gelen kısmı da izinden sayılır. Ölüm izinleri resmi tatillerin ardına eklenmez, bölünmez. Öte yandan ölüm izinleri yıllık izinden düşülmez. Çalışanların yıllık izinlerini ölüm izni kullanmaları etkilemez. Ayrıca ölüm izni kullanan çalışanların maaşlarında herhangi bir kesinti yapılamaz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum