Merakla beklenen sosyal ve ekonomik destek ödemeleri ile ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık önemli açıklamalarda bulundu. 15 Ocak tarihi itibariyle vatandaşların hesaplarına yatmış olacak olan SED ödemeleri 2022 yılı için zamlandı ve güncellendi. Sosyal ve ekonomik destek ödemeleri yardıma muhtaç ailelerin çocuklarına veriliyor.mu öğrenci yardımı olarak da bilinen bu ödemelerden hane içinde bulunan tüm çocuklar ayrı ayrı faydalanabiliyor. Geçtiğimiz yıl 1259 lira olan Sosyal ve ekonomik destek ödemeleri 2022 yılında zamlı olarak hesaplara geçecek. Peki SED ödemeleri ne kadar oldu? kimler sosyal ve ekonomik destek ödemesi alabilir?

ogrenci-yardimi-ocak-ayinda-zamli-odenecek-cocuk-basina-1611-liraya-yukseldi-15-ocak-son-tarih-1

352 TL ZAM GELDİ

Yüzbinlerce kişinin faydalandığı sosyal ve ekonomik destek ödemeleri bu yıl zamlı olarak ödenecek. İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının eğitimlerinden uzak kalmaması için devlet tarafından sağlanan sosyal ve ekonomik destek ödemelerine 2022 yılı için 352 TL zam yapıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık konu hakkında yaptığı açıklamalarda “İhtiyaç sahibi ailelerimizin çocukları için ödediğimiz ortalama Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) miktarını bu ay 1259 liradan 1611 liraya yükselttik. Ocak ayında ailelerin hesabına toplam 234 milyon 666 bin TL yatıracağız.” dedi.

ogrenci-yardimi-ocak-ayinda-zamli-odenecek-cocuk-basina-1611-liraya-yukseldi-15-ocak-son-tarih-2

HER ÇOCUK İÇİN AYRI AYRI ALINABİLİYOR

Dar gelirli ve yardıma muhtaç aileler devletin sağladığı sosyal ve ekonomik destek ödemelerinden Her çocuk için ayrı ayrı faydalanabiliyor. İhtiyaç sahibi ailelerin çocukları için ödenen sosyal ve ekonomik destek aylık olarak hesaplara yatırılıyor. Düzenli olarak ödemelerden faydalanmak isteyenlerin hane içinde kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. Başvuru işlemleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine dilekçe ile yapılıyor. Dilekçeyi hazırladıktan sonra çocuklarınızın nüfus belgelerini ve eğitim belgelerini teslim etmeniz gerekiyor. Yapılacak olan incelemelerin sonucunda takip eden bir ay içerisinde sosyal ve ekonomik destek ödemesi bağlanıyor.

ogrenci-yardimi-ocak-ayinda-zamli-odenecek-cocuk-basina-1611-liraya-yukseldi-15-ocak-son-tarih-3

2022 SED NE KADAR OLDU?

Sosyal ve ekonomik destek ödemeleri geçtiğimiz yıl bin 259 TL olarak vatandaşların hesaplarına yatırılıyordu. 2022 yılı için ise sosyal ve ekonomik destek ödemeleri 1611 TL olarak güncellendi. Yani başvuru yapanlar çocuk başına 1611 TL ödeme alabilecek.