AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı kur garantisi modeli sonrası sert bir düşüşe imza atan dolar kuru, ekonomist ve uzmanların değerlendirmelerine göre zengini daha fazla zengin yapmış ve uygulamaya konulan bu sistem kur garantisi ile bankada parası olan şahısları koruma altına alarak hazineye dolayısı ile vatandaşa yeni bir yük getirmişti.

Özellikle modelin açıklandığı 20 Aralık gecesine ilişkin soru işaretleri her geçen gün artarken; CHP'nin 20 Aralık'ta kur garantisi modelinin açıklandığı gün ne olduğunun araştırılması için TBMM'ye soru önergesi vermişti.

Cumhur İttifakı oyları ile reddedilen, 20 Aralık günü yaşanan kur hareketliliğiyle ilgili CHP Sözcüsü Faik Öztrak , '20 Aralık Finansal Kumpasının araştırılması için verdiğimiz önerge, AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi. Milletimizin alın terini, emeğini, yılların üç beş kuruş birikimini 'köpük' görüp bir gecede hüpletenler; önce sandıkta millete, sonra hukuk önünde adalete hesabını verecek' demişti.

Demirören grubu ve 5 şirket yüksek kurdan döviz sattılar iddiası ile TBMM gündemine getirilen gece ile ilgili en çarpıcı konuşma ise CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’dan gelmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kur korumalı mevduat modelini açıkladığı 20 Aralık'ta Demirören Grubu ile 5 şirketin ellerindeki dolarları 17-18 TL'den sattığını ve bankaların bu konudaki soruları cevapsız bıraktığını söylemişti.

Konu kamuoyunda tartışılmaya devam ederken Liberal Demokrat Parti (LDP) Eski Genel Başkanı Cem Toker sosyal medya hesabından bir çağrı başlattı.

“Hangi partiden olursa olsun, şaibeli gece 20 Aralık’ta dönen katakullinin araştırılması önergesine milletin vekili olduğunu iddia eden insanlar nasıl ve seçmeninden çekince duymadan “hayır” oyu verebilir? İl il, isimlerini açıklasın” diyen Cem Toker çağrısını yineleyince sosyal medyada destek gördü.

Birçok sosyal medya kullanıcısı muhalefet partilerine 20 Aralık soru önergesine “araştırılmasın” diyen milletvekillerinin bilgilerinin paylaşılması için baskı yapmaya başladı.

Ülkemizde yaşanılan süreci ayrıca “Bu tarihi ekonomik krizde, IMFye gidilseydi, IMFnin dayatacağı sert ekonomik şartlar, zamlar,AKP iktidarınki kadar can yakmazdı.Sorunu daha ucuza, nispeten daha az sefaletle çözerdik. Ama IMFnin dayatacağı şeffaflık ve disiplin AKP kafasının kesinlikle işine gelmez” sözleri ile sert ve çarpıcı bir şekilde eleştiren Toker sosyal medyadaki en sert muhalif isimlerden olmaya devam ediyor.

Cem Toker dün çağrısını tekrar şu düşündürücü cümlelerle tekrarladı;

“Siz nasıl bir milletsiniz?

20 Aralık gecesi dönen katakullinin araştırılmasına, hangi parti olursa olsun “hayır” oyu veren vekillerin partilerini, kim olduklarını, hangi illerin vekilleri olduklarını, tekrar seçilemesinler diye hiç mi merak etmiyorsunuz?

Para milletin parasıydı!!”

bir-kereden-bir-sey-olmaz_2103480_m