Ülkemizde yaşanan gergin ekonomik süreçte, sadece yatırımcılar değil tüm halk da gergin günler yaşarken ekonomi konusunda yaptığı gaflarla tartışmalara konu olan Nureddin Nebati göreve geldiği kısa süre boyunca en çok “çarpılan küçük yatırımcı oldu” sözleri ile anılmıştı.

Ancak Türkiye’nin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati artık farklı bir cümle ile daha anılmaya başlandı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla Lütfi Elvan'ın yerine henüz atanan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, tüm rakamların tepetaklak olduğu dönemde TRT'de katıldığı canlı yayında ilk olarak şu sözlerle gündeme damga vurmuştu hatırlarsanız; "15 liradan, 16 liradan, 17 liradan dolar alanlar büyük finansörler değil. Büyük finansörler, bu işin bir şekilde döneceğini bilir. Ama çarpılan kim oldu? Küçük yatırımcılar.”

FHXqFXNXIAoMJgI

TRT ekranlarında yeni sistemdeki rakamlara ilişkin soruya da ilginç bir yanıt veren Nebati, program sunucusunun son mevduat uygulamasının ardından sonuçlara dair rakamlarını sorması üzerine, “Rakam vermeyeyim şimdi. Gözlerime bakar mısınız? Ne görüyorsunuz gözlerimde?” diye sormuş ve yine gündem olmuştu.

Çünkü sunucu “Orada o sevinci görüyorum ama rakamları duymayı isterim. Ekonomi rakam işi” demesi üzerine ise Nebati şu ifadeleri kullanarak apayrı bir haber olmuştu;

“Ekonomi rakam işi, ekonomi temenni işi, ekonomi güven işi, ekonomi istikrar işi, beklenti işi Ekonomi gözlerdeki ışıltıdır”

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: Gözlerimin içine bakın ne görüyorsunuz

Maliye ve Hazine Bakanımız Nureddin Nebati Türk Lirası'ndaki değer kayıpları ve tartışmalı ekonomik süreçler ile birlikte yaptığı gaflarla anılmaya başlayınca 4 yıl önce Uzay Ajansı kanununun görüşmeleri sırasında TBMM'de söylediği sözler de yeniden gündeme geldi.

2 Mart 2017’de Sanayi, Ticaret, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda, Türkiye Uzay Ajansı Kurulması ve Uzaya Yönelik Faaliyetlerin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nın görüşmeleri sırasında, uzaya astronot gönderilmesi tartışması üzerine ilginç bir diyalog yaşandığı iddiası ile gündeme gelen Nebati “Geri dönmemek üzere Mars’a gitmek istiyorum” dediği iddia edildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, 4 yıl önce TBMM’de Uzay Ajansı kanunu görüşülürken, “Mars’a geri dönmemek üzere gönderilecek bir astronot arıyorsanız, yaşımız geçmiş olsa da biz hazırız, gidip geri dönmemek kaydıyla” şeklindeki açıklamaları ile yeniden gündeme geldi.

Gözlerimin içine bakın“ sorusuna Bakan Nebati'den yine gündem olacak cevap geldi - Son Dakika Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “özellikle ben kendi adıma rica ediyorum. Mars’a da geri dönmemek üzere gönderilecek bir astronot arıyorsanız, yaşımız geçmiş olsa da biz hazırız, gidip geri dönmemek kaydıyla Necip Abi’den ben o sözü de almış olabilirim kendime. Teşekkür ediyorum. Allah hayırlısını versin” cümleleri ile sosyal medyada da anılmaya başladı.

Dönemin Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan da “Elbette ki astronot eğitimi de vereceğiz. Astronotla ilgili bir yaş sınırı yok Sayın Nebati, gerekli sağlık kontrollerini yaptırırsınız. Maşallah çok gençsiniz. Hedefimiz Türk astronot göndermek ama niye siz olmayasınız'' açıklaması yaptığı söyleniyor.

Sözcü on Twitter: "Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati: 'Geri dönmemek üzere Mars'a gitmek istiyorum' https://t.co/4upLy1qTU8 https://t.co/1ZjwgBvCk3" / Twitter