Nebati, MÜSİAD Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı’nda kur korumalı TL mevduatlarının dün itibariyle 91,5 milyar TL'ye ulaştığını açıklarken döviz kurlarında köpük ve algı operasyonlarıyla mücadele edildiğini söyledi. Çarpıcı bir şekilde konuşan Nebati, enflasyonun da küresel gelişmelerden ve kurdaki ataklardan kaynaklandığını açıkladı.

Konuşmasında “Yeni yatırım ve açılımlarla ihracat hedefine ulaşacağımız açık” ifadelerine yer veren Nebati, “Ortodoks politikaları bir kenara koyduk, heterodoks politikalar var” diyerek dikkatleri yine üzerine topladı.

nureddin-nebati-kimdir-nureddin-nebati-nereli-nureddin-nebati-ne-is-yapiyor-hangi-gorevde-h1637907296-e82df4-3

MÜSİAD gibi kazancını helal yoldan kazananların bizim dilimizi çok daha iyi anlayabileceği bir dönemdeyiz diyen Nebati, dikkat çekici bir şekilde “Yeter ki üretin, ihracat ve istihdam kalemlerini artırın, biz sizi sırtımızda taşıyacağız” dedi.

“2020 ilk çeyrekten itibaren Türkiye çok hızlı bir şekilde proaktif tedbirler alıp dünyadan ayrıştı” diyen Türkiye’nin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ekim ayı itibariyle cari açık 15,4 milyar dolara geriledi dedi.

Bu yıldan itibaren cari fazlaya geçeceğini söyleyen Nebati, bu yılın tarihi rekorların kırıldığı yıllardan biri olacağını da bizzat kendisi söylemiş oldu.

fgcvhjkl

Ayrıca Bakan Nebati “Ortadoks düşünmek zorunda değiliz. Bize öğretilen şeyler çerçevesinde hareket etmek zorunda değiliz. Bu ülkenin gelenekleri, görenekleri, toplumsal dayanışması, kültürü, dünyanın küresel olduğunun anlaşıldığı bu dönemde bize kazanım sağlıyor” diyerek düşündürdü.

Çok etkili ve çarpıcı kelimeleri cümle içinde kullanan Nebati ortadoks kelimesine ayrı bir önem vererek sürdürdüğü konuşmasında, “Biz ortadoks politikaları bir tarafa koyduk. Artık heterodoks politikalar var. Ama bunu yaparken de eklektik olmayıp ülkenin gerçeklerine, iç dinamiklere, uluslararası konjonktürün gereklerine uygun bir şekilde maliye ve para politikalarını birlikte yürüterek her türlü tedbiri almak ve bütçe disiplininden taviz vermemek koşuluyla devam edeceğiz” dedi.

“Sadece Türkiye’de enflasyon varmış gibi algılamak doğru değil. Bugün dünyanın bir çok ülkesi enflasyonla karşı karşıya. Batı ülkelerinde, gelişmiş ülkelerde ABD’de, Almanya’da enflasyonun artması dünyada emtia fiyatlarının yüksekliği, taşımadaki ağır yüklerden kaynaklanan enflasyon dünyanın gündeminde” diyen Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bu açıklamasını örneklendirmek için bahsettiği ülkelerin enflasyon nedenini ve pandemi döneminde bu ülkelerin vatandaşına ne şekilde ne kadar yardım ettiğinden ise bahsetmedi.

Nureddin Nebati bu harika ve bilgi yüklü konuşmasında yüksek enflasyon yaşayan, özellikle Avrupa ve batı ülkelerinden bahsedip, karşılaştırmalı örnek de verseydi çok daha başarılı olacaktı.