Gündem

Nüfus Hizmetleri ve Müftülere Nikah Kıyma Yetkisi Veren Tasarı Meclisde Kabul Edildi ve Yasalaştı!

Nüfus Hizmetleri Kanunuyla ilgili bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarı Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilmişti. Kabul edilen tasarıyla birlikte İstanbul Eyüp İlçesi’nin isminin Eyüpsultan olarak değiştirilmesine karar verildi.

Yeni kanun tasarısıyla birlikte artık nüfus hizmetleri elektronik ortamda tutulan aile kütüklerinde tutulacaktır. Artık her aile için tek kayıt tutulacaktır. Genel Kurul’a gönderilen tasarıyla birlikte aynı zamanda doğumlarla ilgili de değişiklikler yapılmıştır.

30 GÜN İÇİNDE BİLDİRİM YAPILMASI GEREKMEKTEDİR

Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte yurt içindeki doğumlarda 30 gün içerisinde nüfus müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Bunun yanında yurt dışında ise 60 gün içerisinde nüfus dış temsilciliğine bildirim yapılması gerektiğinin altı çizilmektedir.

MÜFTÜLER DE NİKAH KIYABİLECEK

Sunulan tasarıyla birlikte artık müftüler de nikah kıyabilecek. Tasarı sunulduğu sırada Ak Parti sözcüsü Mahir Ünal, tasarının geri çekilmeyeceğini ifade etmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da tasarıyla ilgili ‘’İsteseniz de istemeseniz de Meclis’ten geçecek’’ ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan, tasarıya karşı çıkanların kanunu bilmediğini ve milleti tanımadığını savundu.

CHP TASARIYI PROTESTO ETMİŞTİ

Mersin’de Cumhuriyet Halk Partisi üyesi kadınlar tasarıyı reddetmişti. Düzenlemeyi protesto yapan kadınlar Mersin Forum Alışveriş Merkezi önünde bir araya gelmişti. Bu protestoya CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak destek vermiştir. Mersin’de kadınlar ‘’Türkiye laiktir laik kalacak’’ sloganı atarak tepkisini göstermiştir. CHP Kadın Kolları İl Başkanı Pakize Güler ise konuyla ilgili ‘’Amaç laikliğin içini boşaltmaktır.’’ dedi. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı