Erkekler dünya sıralamasında bir numarada olan Aşı karşıtı ünlü Sırp tenisçi Novak Djokovic ile Avustralya krizinde yeni gelişmeler yaşandı.

Novak, geçen ay Covid testinin pozitif çıkmasının ardından karantina kurallarına uymadığını sonunda itiraf etti ve bu yanlışı için "muhakeme hatası" dedi.

Novak Djokovic, bugün Instagram hesabından yaptığı açıklamada, 16 Aralık'ta yapılan Covid testi pozitif çıkmasına rağmen iki gün sonra yüz yüze görüştüğü bir gazeteciye mülakat verdiğini itiraf etti ve "Bu görüşmenin tarihini değiştirmiş olmam gerektiğini kabul ediyorum" dedi.

Djokovic Avustralya'ya girmeden önce doldurduğu seyahat formunda doğru bilgi vermediğini de kabul edip formu dolduran menajerinin istemeden yaptığı yanlışlık için özür diledi. Bu formda ünlü tenisçi Djokovic'in Avustralya'ya varmadan önceki 14 gün başka bir ülkeye gitmediği belirtilmişti. Djokovic, "Ekibim, bu konunun açıklığa kavuşması için gerekli ek bilgiyi Avustralya hükümetine aktardı" dedi.

Avustralya hükümetinin, koronavirüse yakalandığı için aşı muafiyeti olduğunu söyleyen Djokovic'i sınır dışı edip etmeyeceği hala merakla bekleniyor.

34 yaşındaki dünyanın bir numaralı Sırp tenisçisi Djokovic, sınır dışı edilmediği takdirde turnuvayı kazanırsa, toplam 21 Grand Slam şampiyonluğu olan ilk tenisçi olarak da tarihe geçecek.

Novak'ın Avustralya vizesi, ülkeye girdiği gün olan 6 Ocak'ta iptal edilmiş, Covid aşısı olmayan Djokovic mültecilerin tutulduğu bir otele götürülmüş ve hiç bir ayrıcalık gösterilmemişti. Daha sonra ise avukatlarının başvurusu sonucunda Pazartesi günü mahkeme kararıyla serbest bırakılmıştı.

Avustralya hükümetinin turnuva öncesi Djokovic'in vizesini ikinci kez iptal edip etmeyeceği merakla bekleniyor.