Tüm dünyada iki yıl boyunca etkisini sürdüren pandemi çeşitli yasakları da beraberinde getirmişti. Son dönemlerde aşılama sürecinin başlamasının hemen ardından normalleşme süreci de başladı. Tüm ülkede yasakların kalktığı belirlendi. Devlet ekonomik açıdan etkilenen vatandaşlara ve işletmelere çeşitli destekler vermeye devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı imzası ile yeni bir desteğin onaylandığı belirlendi. İşverene istihdam süresince 1556 lira devlet ödemesi yapılacağı belirlendi. 

Ekonominin gelişmesi için istihdamın ne kadar önemli olduğu her fırsatta dile getiriliyor. İşçi ve işvereni yakından ilgilendiren istihdam süreci hakkında devlet tüm yasakların kalkmasına ve hayatın normal seyrne ulaşmasına rağmen destek vermeye devam edeceğini açıkladı. 

YASAKLAR SONRASI DESTEKLER DEVAM EDECEK!

1 Temmuz tarihinden itibaren ülke genelinde tüm yasakların kalkmasına karar verilmişti. İşverenlere getirilen işten çıkarma yasağı, ücretsiz izin desteği ve kısa çalışma ödeneklerinin yasaklarla birlikte son bulması çeşitli tartışmaları beraberinde getirdi. 

Kısa çalışma ödeneğinin ve işten çıkarma yasağının son bulmasının hemen ardından yeni bir devlet desteği geldi. Bu destekle birlikte istihdam sürecine destek verileceği belirtildi. Tatil sezonunun açılması ile birlikte pek çok sektörde de hareketlilik başladı. Bu hareketlilik aynı zamanda yeni personel alma ihtiyacını da beraberinde getirdi. 

Yeni açılan sektörlerle birlikte var olan ancak eleman ihtiyacı bulunan personeller de belirtilen istihdam teşvik sürecinden sorunsuz bir şekilde yararlanabilecekler. 

DEVLET DESTEĞİ 1 YIL DEVAM EDECEK!

1-3

Yeni teşvik sürecinin devam etmesinin hemen ardından ilave olarak gerçekleştirilecek her bir personel için prim ve vergi ödemeleri kapsamında 12 ay destek verileceği açıklandı. Desteklerin bir yıl boyunca aralıksız olarak devam etmesi bekleniyor. 

Verilecek olan teşvik asgari ücret üzerinden değerlendirilecek. Bu süreç içerisinde hem işçi için hem de işveren için ödemesi yapılan SGK primlerinin devlet tarafından karşılanması bekleniyor. İşçi maaşı üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi ödemesi alınıyor. Bu süreçte işverenler tarafından yapılan bu ödemelere karşılık herhangi bir ödeme alınmayacağı belirlendi. 12 ay sürecek destek kadın ve genç elemanlar için bu destek süreci 18 ay olarak belirlenecek.