Erdoğan'ın açıklamalarının ardından 18’lere kadar yükselmiş olan dolar kuru düşüşe geçerek piyasaların açılmasıyla 11 TL'ye kadar gerilerken, avro 13 TL seviyelerine kadar düştü ve vatandaş halaylarla kutladı haberleri ile geçirmiştik iki günümüzü.

Ancak haber analizde Türk Lirası'ndaki düşüşün Erdoğan'ın Pazartesi günü açıkladığı düzenleme sayesinde değil, Merkez Bankası'nın iki günde piyasaya yaklaşık 6 milyar dolar satması sayesinde gerçekleştiği belirtildi.

1041884531_1 0 1000 562_1920x0_80_0_0_4d5af212957b87606c5a21912165552a-1

Financial Times gazetesi dün yayınladığı haber analizinde hafta başında Türk Lirası’ndaki düşüşün AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan’ın açıkladığı dövize endeksli mevduat düzenlemesi sayesinde değil, Merkez Bankası’nın iki günde piyasaya yaklaşık 6 milyar dolar satması sayesinde gerçekleştiği haberini yazdı.

Haberde özetle şu bilgilere yer verildi: “Son faiz indirimi serisinin ardından lira önemli ölçüde düştü, ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkleri lira mevduat tutmaya teşvik etmeyi amaçlayan yeni bir tasarruf planını açıklamasının ardından Salı günü keskin bir şekilde yükseldi.”

Fakat Financial Times’ın Merkez Bankası verilerine dayalı hesaplamalarına göre, ülkenin net dış varlıkları bu haftanın ilk iki gününde 5,9 milyar dolar azalarak eksi 5,1 milyar dolara kadar gerilemiş durumda.

10-300x180

Oysa Türkiye Merkez Bankası bu hafta herhangi bir resmi müdahale açıklamadı ve son günlerde lirayı desteklemek için dolar satıp satmadığı konusunda yorum yapmaktan kaçındı. Ancak dış varlıklarının erozyonu, bunun liranın toparlanmasında önemli bir rol oynadığını gösteriyor.

Bu haberi doğrular şekilde, ülkemizde yapılan röportajlar ve analizler sonrası yeni plan uluslararası kamuoyunun gündeminde de “Türkler Erdoğan’ın planına temkinli yaklaşıyor” başlıkları ile değerlendiriliyor.