Suudi Arabistan önce Türk mallarına boykot uygulayıp Türkiye'den olan ithalatlarını 3,2 milyar dolardan 189 milyon dolara düşürdü, sonra ise 2021'de sadece 11 ayda Türkiye'ye 3 milyar dolarlık mal satarak rekor kırdılar.

Suudiler Türk ürünlerine boykot uygulamaya devam ederken, Türkiye bu ülkeden ithalatını artırınca tüm dünyada “neden” dedirtti.

Türk mallarına dönük fiili boykot uygulamaya devam eden Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye ihracatta rekor kırması en yumuşak ifade ile “tartışılması ve düşünülmesi gereken bir durum” olarak hem Türkiye kamuoyunda hem de dünya basınında yer aldı.

PeyamaKurd

Suudi Arabistan başta olmak üzere Körfez ülkeleri ve Mısır, Katar'a karşı 3,5 yıldır devam eden siyasi ve ekonomik ambargoyu Ocak 2021'de kaldırmış ve Suudi Arabistan ile Katar arasındaki ticaret de yeniden başlamıştı.

Ancak ambargo döneminde Katar'a destek veren ve bu ülkeye asker gönderen Türkiye'ye karşı uygulanan fiili boykot ise nedense kaldırılmadı ve nedense Türkiye ise bu duruma karşın Suudi Arabistan’dan ithalatta rekor kırdı.

TÜİK verilerine göre, 2019’da 3,2 milyar dolara kadar yükselen Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatı, 2021’in Ocak-Kasım döneminde 189 milyon dolara kadar gerilemiş oldu.

Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye uyguladığı ambargoya rağmen ise; 2019’da 1,9 milyar dolar, 2020’de 1,7 milyar dolar olan Türkiye’nin Suudi Arabistan’dan ithalatı ise 2021’in Ocak-Kasım döneminde 3 milyar dolara yükselerek rekor kırdı.

akp nin arap hayranlığı - uludağ sözlük

Böylece Türkiye, düşündürücü bir şekilde Suudi Arabistan’a karşı 2,8 milyar dolarlık yüksek dış ticaret açığı vermiş oldu.

Suudi Arabistan’dan yapılan ithalatın 2,7 milyar dolarla büyük kısmını ise kimyevi ürünler oluşturdu.

Körfez ülkeleri, Türkiye ve Katar'dan Müslüman Kardeşler örgütüne desteği kesmelerini istiyordu ve İstanbul'da Suudi Konsolosluğu binasında Suudi yönetiminin talimatıyla gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi de iki ülke arasındaki ilişkilerde gerilimi artırmıştı.

Ancak konu ile ilgili olarak Suudi Arabistan başta olmak üzere Körfez ülkeleri ve Mısır, Katar'a karşı 3,5 yıldır devam eden siyasi ve ekonomik ambargoyu Ocak 2021'de kaldırmış ve Suudi Arabistan ile Katar arasındaki ticaret de yeniden başlamış olmasına rağmen Türkiye’ye uygulanan ambargo kalkmış değil.

Türkiye’ye karşı ambargosunu kaldırmayan Suudi Arabistan’dan Türkiye’nin yapmış olduğu ve yapmaya devam ettiği rekor ithalat ise “düşündürücü” olup, “neden?” diye soruluyor.

Sessiz ve derin tehlike: ARAPLAŞMA! - Batuhan ÇOLAK