NASA, 18 Ekim Perşembe gününü 19 Ekim Cuma'ya bağlayan gece, son 580 yılın en uzun Ay tutulmasının meydana geleceğini duyurdu. 3 saat 28 dakika 23 saniye kadar sürecek olan muhteşem doğa olayında Ay'ın yüzde 97'lik oranı karanlığa gömülecek.

En son 580 yıl önce meydana gelen en uzun ay tutulması 18 Ekim Perşembe gününü 19 Ekim Cuma gününe bağlayan gece gerçekleşecek. NASA tarafından yapılan açıklamada bu muhteşem doğa olayında Ay'ın yüzde 97'sinin Dünya'nın gölgesinde kalacak ve meydana gelen tutulma 3 saat, 28 dakika ve 23 saniye kadar sürecek.

AY TUTULMASI

Son 6 yüzyılın en uzun parçalı ay tutulması olarak tarihe geçecek olan doğa olayında daha önceki en uzun süren tutulma 2018'de gerçekleşmiş ve yaklaşık 1 saat 43 dakika kadar sürmüştü. 

Gözden kaçırmayın

Amazon Prime Gaming Nisan Ayı Bedava Oyunlar Hangileri? İşte Ücretsiz Yapılan Oyunlar! Amazon Prime Gaming Nisan Ayı Bedava Oyunlar Hangileri? İşte Ücretsiz Yapılan Oyunlar!

AY TUTULMASI-1

Türkiye'den izlenemeyecek olan tam ay tutulmasının Kuzey Amerika'dan en net şekilde takip edileceği aktarılırken Kuzey Amerika'da güneş doğmadan önce kalkanlar bu tarihi anı en iyi izleyenler olacaklar. Ayrıca Batı Amerika'da yaşayanlar ise yine güneş doğmadan önce at tutulmasının en karanlık halini izleme şansına sahip olacak.