Nafaka konusuyla ilgili yeni düzenlemeler geliyor. Konuyla ilgili alınan bilgilere göre, yeni yargı paketinde nafaka ve boşanma konusunda yaşanan sorunlara ilişkin çözümler ve yeni modeller yer alacak. Buna göre, boşanmaların kolaylaştırılması ve nafakaya ilişkin düzenlemelerin yer aldığı yargı paketi 2022 yılının konusu olacak.

Gelen bilgilere göre yeni yargı paketi içerisinde süresiz nafaka ile ilgili yeni modeller yer alıyor. Üzerinde çalışılan nafaka formülüne göre, nafaka koca tarafından belli bir süre ödenecek, süre bittikten sonra da çalışmayan kadına ödeme devlet tarafından yapılacak.

5dbff1120f25442f34fd526e

En önemli konu ise nafakanın kesilmesi ve kadının kendini geçindirecek bir gelire sahip olmaması halinde yaşanacak sıkıntının nasıl ortadan kaldırılacağı olan konuda üzerinde tartışılan modele göre, mahkeme kadına belli bir süre nafaka ödenmesi kararı verecek.

Bu süre sonunda kadının kendini geçindirecek kadar geliri olmazsa ödeme konusunda devreye devlet girecek. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı fonlar ve kaynaklardan nafaka ödemesine bu noktadan sonra devlet devam edecek.

Alınan bilgilere göre çalışmayan kadınlara nafaka süresi bittikten sonra devlet tarafından ödeme yapılması modeli 2022’de değerlendirilecek. Böylece çocukların icra yoluyla tesliminin sona erdirilmesinin ardından herkesi olumsuz etkileyen boşanma ve nafaka konusunun da çözülmesinin sağlanması hedefleniyor.