Bursa’da boşanma aşamasında olduğu eşine alınan tedbir kapsamında internet bankacılığı kullanarak nafaka ödeyen adamın açıklama kısmına nafaka yerine ‘sadaka’ yazması sonucu eski eş, nafakasını alamadığını ileri sürerek icra takibi başlattı.

Her ay tedbir nafakası olarak boşanma arifesindeki eşi S.Ç.’ya 300 lira ödeyen M.Ç.  adlı eski eş geçtiğimiz yıl eylül ayında internet bankacılığı kullanarak yaptığı ödeme sırasında nafaka yerine açıklama kısmına sadaka yazması sonucunda eski eşi nafakanın ödenmediğini ileri sürerek icra takibi başlattı. Öte yandan eski eş M.Ç. yaşanılan olayda bir kastı bulunmadığını ileri sürerek cep telefonundaki otomatik klavyenin mağduru olduğunu belirtti.Eski eş kendisi için başlatılan icra takibinin iptali için karşı bir dava açtı.

Gözden kaçırmayın

Survivor All Star'daki Kadına Şiddet İddiası İçin Emniyet ve RTUK Devreye Giriyor: Hani Kadın Beyanı Esastı? Survivor All Star'daki Kadına Şiddet İddiası İçin Emniyet ve RTUK Devreye Giriyor: Hani Kadın Beyanı Esastı?

Nafaka yerine sadaka yazdı icralık oldu
OTOMATİK KLAVYENİN AZİZLİĞİ DEDİ
Nafakayı ödediğini belirten M.Ç yazmış olduğu dilekçesinde "Açıklamanın yanlışlıkla yazıldığını kasten böyle bir ifade kullanmadığını ileri sürdü.  Kullandığı cep telefonunun azizliğine uğradığını belirten M.Ç. otomatik klavyenin 'nafaka' kelimesini 'sadaka' olarak düzelttiğini, bilerek yazmadığını" ifade etti.
MAHKEME REDDETTİ
Öte yandan mahkeme, açıklama kısmında yazan ifadeyi dikkate alarak M.Ç.'nin açıklama kısmında yazdığı 'sadaka' ibaresini baz alarak yeniden nafaka ödemesini hükmetti. Eski eş M.Ç nin açmış olduğu karşı dava reddedilerek M.Ç. için itirazının önü kapanmış oldu. M.Ç. ödemiş olduğu nafakayı yeniden ödemekle yükümlü kalacak.

Nafaka yerine sadaka
NAFAKAYI BANKA HAVALESİ İLE ÖDEYENLER DİKKAT ETMELİ
İlginç olayda davanın takibini yapan Berrin Günay, nafaka ödemesi yapanları uyardı.  Günay, "Eğer nafakayı icra yoluyla değil de anlaşma sonucu banka havalesi olarak ödüyorsanız; mutlaka hangi ay ve döneme ait olduğu ile birlikte nafaka ödemesi olduğu da belirtilmeli. Aksi takdirde bu dosyada olduğu gibi yeniden nafaka ödemekle karşı karşıya kalabilirler. Gerekçe ne olursa olsun yerel mahkemenin kararı açık olup nafaka ödemelerinde hangi ay ve döneme ait olduğu belirtilmekle birlikte ödemenin nafaka borcuna ilişkin olduğu ayrıca ve açıkça belirtilmeli" şeklinde konuştu