Gürültü yönetmeliğindeki değişiklik Resmi Gazete'de yayınlandı!

Resmi Gazetede yayınlanana göre göre saat 24.00'dan sonra müzik tamamen yasaklandı! Canlı müzik yapan mekanlar sosyal medyadan duruma tepki gösterdi. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği'nde değişikliğe göre konut, hastane, bakımevi gibi çok hassas alan olarak tanımlanan bölgelerdeki eğlence merkezlerinin tüm cepheleri ve tavanı kapalı hale getirilmesi zorunlu kalındı. Otel, dini tesis ve okul gibi hassas alan bölgelerinde eğlence merkezlerinde 24.00'ten sonra canlı müzik yayını yasaklandı!

Resmi gazetedeki karara göre ayrıca bu hassas bölgelerin yakınında konser, gösteri, miting, tören, festival gibi açık hava faaliyetleri de yasaklandı!

Alınan bu kararın şikayetlere göre yapıldığı açıklandı. İl Mahalli Çevre Kurul Kararı ile şikayetlerin yoğunluğuna göre bu yasakların sınırlarının da genişletilebileceğine yer verildi. Buna göre şikayetlere göre alan sınırlaması getirebileceği gibi saat 24.00 - 07.00 sınırlı olan yasağın süresinin uzatılabileceği ifade edildi. 

ÇOK HASSAS YERLER NERESİ?

Yönetmelikte geçen çok hassas bölgeler; konut, hastane, çocuk ve yaşlı bakımevleri, yatılı eğitim kurumları ve öğrenci yurtları

HASSAS BÖLGELER NERESİ?

Hassas kullanımlar ise otel, okul ve dini tesisleri

AZ HASSAS YERLER NERESİ?

 Az hassas kullanımların olduğu bölgeler ise idari ve ticaret binaları, çocuk bahçeleri, oyun alanları ve spor tesisleri