Geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden provokatif amaçlı muz yeme videosu çekip, paylaşan kişiler yakalandı.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden provokatif amaçlı muz yeme videosu çekip, paylaşan Suriyeli'ler yakalandı. Yapılan işlemler sonrasında bu kişilerin sınır dışı edileceği bilgisi paylaşıldı.

Ne olmuştu ?

Bir sokak röpartajında bir vatandaş, kendisine uzatılan mikrofona muz alamadığını söylemiş ve bu video sonrasında  Suriyeli sığınmacılar video paylaşım sitelerinde "Muz yeme" akımı başlattı. Sosyal medyada peş peşe yayılan görüntülerle ilgili İçişleri Bakanlığı Göç İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklama geldi.

Muz videosu çeken Suriyeli'ler

Muz videosu çeken Suriyeli'ler sınır dışı edilecek

Gözden kaçırmayın

Ümitcan Uygun 10 Yıl Hapis Cezasını Nihayet Alabildi! Tutuklandı! Peki Hangi Cezaevinde? Ümitcan Uygun 10 Yıl Hapis Cezasını Nihayet Alabildi! Tutuklandı! Peki Hangi Cezaevinde?

Çekilen bu provokatif amaçlı muz yeme videoları sonrasında Bakanlık hareket geçti ve  ilk bulgular doğrultusunda yabancı uyruklu 7 şahıs yakalandı. Hakkında işlem yapılan bu yabancı uyruklu kişiler, sürecin tamamlanmasından sonra sınır dışı edileceğini İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü duyurdu.

Olayın yankıları sürerken isminin Ahmet olduğu öğrenilen bir genç, yayınladığı videoda yurttaşları adına özür dilemişti. Türk halkına sağduyu çağrısı yapan ve Suriyelilerin tamamı üzerinde bir genelleme yapılmaması gerektiğini ifade eden genç, "Bu kişiler asla bizi temsil etmez. Suriyeliler adına Türk kardeşlerimden özür diliyorum. Utanç verici bir durum, utanıyoruz. Bunlar muhacir olamamışlar. Boş insanlar. İdlib her gün bombalanıyor ve onunla ilgili tek paylaşım yapmıyorlar. Biz sizden daha çok kızıyoruz bu insanlara... Sizden ricamız ne olur genelleme yapmayın" demişti.