Mustafa Kemal Atatürk'ün aşık olduğu bilinen Dimitrina Kovaçeva kimdir? Dimitrina Kovaçeva kimin kızı? Dimitrina Kovaçeva nereli? Dimitrina Kovaçeva mezarı nerede? Dimitrina Kovaçeva nasıl öldü?

Mustafa Kemal Atatürk'ün "Gençliğimi bıraktım Sofya'da" dediği aşkı Dimitrina Kovaçeva hayatı merak konusu oldu.

Mustafa Kemal Atatürk'ün Dimitrina Kovaçeva'ya aşkı film oluyor. Bu haber üzerine Dimitrina Kovaçeva kimdir merak edildi. 

Dimitrina Kovaçeva Kimdir?

Dimitrina Kovaçeva Bulgaristan'ın ünlü komutanlarından General Stilyan Kovaçev ile Ana Kovaçeva'nın kızıdır. Dimitrina Kovaçeva'nın çok iyi düzeyde piyano çaldığı ve herkesi büyüleyen efsanevi bir güzelliği olduğu bilinir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün Dimitrina Kovaçeva Nasıl Tanıştı?

sozcu-3-ataturk-

Dimitrina sık sık balolara ve yardım gecelerine katılan genç bir kadındı. Mustafa Kemal ile tanışması da bu şekilde gerçekleşti.

Gözden kaçırmayın

Yasak Elma Ekin Öldü Mü? Ceyhun Mengiroğlu Diziden Ayrıldı Mı? Neden Ayrıldı? Yasak Elma Ekin Öldü Mü? Ceyhun Mengiroğlu Diziden Ayrıldı Mı? Neden Ayrıldı?

Ortak arkadaşları Dima Açkov’un aracılığıyla yine bir gün katıldıkları bir gecede başladı tanışıklık. Orkestranın vals çalmaya başlamasıyla o sıralar genç bir subay olan Atatürk, Dimitrina'yı dansa kaldırdı.

Mustafa Kemal daha sonra Kovaçev ailesi ile dostluk bağı kurdu.

O dönemde Sofya’da büyükelçi olarak görev yapan Fethi Bey de eski başbakan Petrov’un kızına aşık olmuştur. İki Türk paşalardan kızları isteselerde istekleri sonuç bumaz çünkü hem Fethi Bey hem de Mustafa Kemal, Bulgar generallere karşı savaşmış iki subaydı.

Bulgar yazar Paruşev'in notlarına göre Mustafa Kemal, Çanakkale'ye atandığında birkaç günlüğüne de olsa Sofya’ya gitti ve aşkı Dimitrina'yla vedalaştı.

Dimitrina'nın kardeşi Todor Kovaçev’in de anlattıklarında Dimitrina ölmeden bir gün önce ablasına "Dün gece rüyamda Kemal’i gördüm" dedi.

Gazeteci Murat Kahriman Dimitrina'nın mezarını bulmuş ve Kovaçeva'nın mezarına çiçek bırakmıştı.

ataturk-sozcu-5_16_9_1581690015