Müjde! ÖTV İndirimi Geldi! ÖTV indirimi kimlere geldi? Kim ÖTV indirimi ile araç sahibi olabilecek...

Müjde! ÖTV İndirimi Geldi. ÖTV indirimi kimlere geldi? Kim ÖTV indirimi ile araç sahibi olabilecek. Araba fiyatları pandemi döneminde hızla yükselmeye başladı ve pandemi ile bağlantılı artan enflasyonun etkileri de fiyat artışına eklenince 2022 yılında birçok kişinin yeni araba alması imkânsız hale geldi. Arabalara ÖTV eklendiğinde, enflasyon yükselirken, döviz yükselirken, alım gücü düşerken birçok vatandaş bu hayalleri ertelemek zorunda kalıyor. Uyum politikası kapsamında AB tarafından zorunlu kılınan uygulama ile ÖTV üzerinden indirim uygulanmakta ve araç sahibi olabilecek engelli vatandaşlara veya bakmakla yükümlü oldukları kişilere indirim uygulanmaktadır.

Sıfır KM Araçlarda ÖTV İndirimi Nasıl Uygulanıyor?

ÖTV kapsamında bulunan otomobillerde ÖTV’ler yüzde 80 ile yüzde 200 arasında oranlarda olabiliyor. Bu ne demek peki? Yani alıcılar alacakları aracın kendi fiyatından daha fazla bir miktarı da ötv için verebilmektedir. Lakin engelli veya engelli yakını olan kişiler şartları taşımaları durumunda ÖTV’nin tamamına varan indirimlere kavuşabiliyor.

ÖTV indirimi kullanmak isteyen kişilerin özür durumu yüzde 40 ile yüzde 89 arasında ise değişik oranlarda indirim uygulanmaktadır. Eğer özür durumu yüzde 90 ve üzeri ise engeli olanlara ÖTV’nin tamamı yani yüzde yüz indirim sağlanmaktadır.

araba-kredisi1

Hangi Araçlar İçin ÖTV İndirimi Alınıyor?

ÖTV indirimi engeli bulunan vatandaşların sağlık raporunda bulunan engel oranına göre gerçekleşmektedir;

Gözden kaçırmayın

Ziraat Bankası emekliye ve çalışana 70.000 TL ödeme yapacak! Bankadan kesin onaylı nakit kampanyası başladı Ziraat Bankası emekliye ve çalışana 70.000 TL ödeme yapacak! Bankadan kesin onaylı nakit kampanyası başladı
  • Yüzde 40 ile yüzde 89 arasında engeli var olan kişiler için %26,3 ÖTV indirimi ve %15,24 oranda KDV oranı uygulanmaktadır.
  • Yüzde 90 ve üzerinde engeli olan kişilerde ise %100 ÖTV indirimi uygulanmaktadır.

ÖTV indiriminden faydalanmak isteyen vatandaşlar reşit olmalıdır. Bu indirimler sadece 0 km araçlar için geçerlidir.