Bilindiği üzere emekli maaşları 2002/2004 tarihlerine kadar asgari ücretin ortalama 1,5 katı seyrinde devam ediyordu. Ancak değiştirilen yasa ve uygulamalara gelinen noktada bunun tam tersi şekilde asgari maaşın yarısına kadar geriledi.

Hatta en düşük emekli maaşı alan kişi sayısı bile dikkat çekici bir şekilde 1,2 milyondan 2 milyon kişinin üzerine çıkmıştı.

Emeklilerin sitemleri ile gerçekleşen kamuoyu baskısı sayesinde iktidar harekete geçmek durumunda kaldı. Yargı yolunu bile “hak ihlali” ile zorlamaya başlayan emeklilerin maaşları iyileştirilmek üzere tekrar meclise gidiyor.

Emekli maaşlarına yapılan zam oranı ve sonrası yaşanılan süreçte gelen fahiş zamlar da, alım gücü iyice düşen emeklilerin durumlarını sorgulamaya başlamalarına sebep oldu. Açıklanan enflasyon rakamı ve yaşanan döviz hareketleri ile 20 Aralık sürecinin tartışılmaya başlanması da birçok alanda güven kaybına neden olurken, emekliler de yaşadığı zorluklar için farklı çıkış yolları aramaya başlamışlardı.

Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun’un da konunun ciddiyetini şu sözlerle açıklamıştı; “2004’e kadar emekli maaşlar asgari ücretin üzerindeydi. Şimdi en düşük emekli aylığı 2500 lira olmasıyla beraber en düşük emekli aylığı alacak kişilerin sayısı 1,2 milyondan 2 milyon kişinin üzerine çıktı. Sistem böyle devam ederse bugün çalışanlar ileride emekli olduğunda 10 milyonu 2500 lira alacak”

2085940_620x410

Erdursun ayrıca geçmiş dönem emekli maaşlarını da hatırlattığı konuşmasında “Türkiye’de 2002 yılında asgari ücret 163 lira, emekli aylığı 216 idi. 2003 yılında en düşük emekli maaşı 332 lira iken asgari ücret 225 lira idi. Türkiye’de 2004’e kadar emekli maaşları asgari ücretin üzerindeydi. 2004 yılından sonra yapılan yasal değişikliklerle emekli maaşı hesaplama sistemi 2000 yılında değişmişti. 2008 yılında bir kez daha değişti ve 'şu an bunun sonucu yaşıyoruz' diyebiliriz” demişti.

AK Parti yeni ekonomi paketini TBMM Başkanlığı'na sundu. Teklifte; en düşük emekli maaşının 2 bin 500 lira olması, ihracatçıya vergi indirimi, BES'te devlet katkısının yüzde 30'a çıkarılması, döviz kuru endeksli kur farkını karşılayan mevduat hesabı düzenlemesi ve vergi istisnaları gibi maddeler bulunuyor.