Metal işçi sendikaları ve işveren sendikası arasındaki görüşmeler anlaşmayla tamamlandı. 11 Ocak günü akşam saatlerinde MESS yönetimiyle bir araya gelen Türk Metal Sendikası, Birleşik Metal-İş Sendikası ve Özçelik-İş Sendikası, yaklaşık 5,5 saat süren müzakereler sonucunda, MESS ile Grup Toplu İş Sözleşmesinde anlaşmaya vardı.

Anlaşma sonucunda işçilere yüzde 65,67 oranında zam yapılması kararlaştırıldı.

Bu anlaşmayla metal işçilerinin ortalama ücretine brüt 4 bin 181 lira, net yaklaşık 3 bin 554 lira zam yapılmış olacak. Böylece metal işçilerinin ortalama net ücreti 5 bin liradan 8 bin 554 liraya yükselmiş olurken sosyal haklarla birlikte ortalama net ücret 9 bin liraya yaklaşacak.

Metal işçisi ortalamada net 3 bin 554 TL zam alacak - Bloomberg HT

Görüşmenin başında işçi kesimi yüzde 76,21'lik zam talep ederken, işveren tarafının teklifi yüzde 50,45 olmuştu. Buna göre birinci 6 ay tüm işçilerin saat ücretine yüzde 10, bunun üzerine 3 lira 70 kuruş seyyanen zam olacak.

İkinci 6 ay ise tüm işçilerin saat ücretine yüzde 30 oranında zam yapılacak. Enflasyonun bu oranın üzerinde gerçekleşmesi halinde, enflasyon oranı geçerli olacak. Sözleşmenin üçüncü ve dördüncü 6 aylarında ise enflasyon oranında artış yapılacak.

Anlaşmaya göre işçilerin sosyal haklarına birinci yılına yüzde 35 artış sağlandı. İkinci yılına ise enflasyon oranında zam yapılacak.

Kurban bayramı yardımı ise birinci yıl için bütün gruplara yüzde 75 oranında artırıldı.

Son olarak ise ilki bu Ocak ayı olmak üzere herkese net 400 liralık erzak çeki ve 2023 Ocak ayında yine net 400 liralık erzak çeki verilecek.

MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol toplu sözleşme ile ilgili şunları ifade etti:

Metal iş kolunda çalışanlara yüzde 25,50 zam

Amacımız, metal sanayisinin büyümesini ve gelişmesini sağlamak. Süreç boyunca, sektörümüzün ülkemiz sanayisinde oynadığı kritik rolü göz önünde bulundurarak uzlaşma için yapıcı adımlar attık. Yeni nesil sendikacılık anlayışımızla, metal sektörünün çalışma hayatında öncülük ettiğimiz büyük değişimi ve iyileşmeyi daha da ileriye taşımak için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Ülkemiz ekonomisi ve ihracatı açısından büyük önem taşıyan sektörümüzde varılan bu anlaşma ile istihdam, çalışma barışı ve sektörün rekabet gücü korundu.