Dünya üzerinde zamanla ülkemizin de dahil olduğu Kuzey Kore, Çin, Suudi Arabistan, Belarus, Fildişi Sahili, Libya, Küba, Myanmar, Somali, Sudan, Suriye, Türkmenistan, Özbekistan ve Zimbabve baskıcı demokrasi indeksinde her geçen gün puan kaybeden ülkeler olarak öne çıkarken demokrasi ile ilgili olarak en son alınan haber ise Hong Kong’dan oldu.

Hong Kong’da demokrasi yanlısı bir haber sitesine yönelik 200 polis ile gerçekleşen baskında 7 kişi gözaltına alındı. Daha önce de benzer bir baskın Apple Daily isimli gazeteye yapılmış ve gazete kapandığı biliniyor.

basın-özgürlüğü

Hong Kong polisi, geçtiğimizin yılın başlarında kabul edilen tartışmalı “güvenlik yasası” ile elde ettiği el koyma yetkisini kullanarak, Stand News adlı haber sitesine yönelik baskında bulunarak 7 kişiyi gözaltına alındı ve haber sitesinin ofisinde bulunan bilgisayar ve haber dokümanlarına da el koydu.

Tutuklanan 7 kişinin halkı kışkırtıcı yayınlar yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındıkları ve şahısların evlerinde de arama yapıldığı bildirilen haberlerden olup, gözaltına alınan 7 kişinin 2 yıl hapis ve 640 dolar para cezasına çarptırılacağı söyleniyor.

Hong Kong’un üst düzey isimlerinden John Lee’nin “Gazetecilik ulusal güvenliğe karşı bir alet olarak kullanılmamalı” diyerek polisi desteklediği baskın ile ilgili olarak, Stand News Editörü Ronson Chan, gözaltına alındığını ardından da serbest bırakıldığını çektiği bir video ile sosyal medya hesabından takipçileri paylaştı.

ht8489-e1462261518149

Sivil toplum kuruluşu Hong Kong Watch'un kurucu ortağı ve aynı zamanda CEO'su olan Benedict Rogers, haber kuruluşlarına düzenlenen baskın ve gözaltlarının basın özgürlüğünü kısıtladığına ve bunun bir saldırı olduğunu söyleyerek, Çin hükümetinin muhalif hareketleri ve isyanları engellemeye çalışmasından kaynaklandığını belirtti.