MSB'den F-35 açıklaması: ABD ile müzakereler için devam kararı alındı

Milli Savunma Bakanlığı'nın (MSB) yaptığı son dakika açıklamasında ABD'li yetkililerle bir toplantı gerçekleştirildiğini ve toplantıda F-35 konusu ile doğan ihtilafın giderilmesine ilişkin müzakerelere devam edilme kararının alındığı bildirildi.

Gündem 28.10.2021 - 10:10 28.10.2021 - 10:30 Elvan Çıldır

ABD Savunma Bakanlığı ile Türkiye arasında meydana gelen F-35 krizi ile ilgili bir görüşme gerçekleştirildi. Ankara'da gerçekleştirilen toplantıya katılan ABD'li yetkililerle tapılan görüşmede ise F-35 konusundaki ihtilafın giderilmesine ilişkin değerlendirmelerin yapıldı ve aynı zaman da mali hususların da görüşüldü.

Toplantıdan sonra bir yazılı açıklama yapan Milli Savunma Bakanlığı (MSB) açıklamasında, toplantı katılımcıları arasında gerçekleşen görüşmeler sonrasında iki ülke arasındaki müzakerelerin devam edilmesine ilişkin bir karar alındığını bildirdi.

MSB'den F-35 açıklaması

Diğer taraftan konuya ilişkin bir yazılı açıklama da ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) geldi. Pentagon Sözcüsü Yarbay Anton T. Semelroth, toplantıya katılan heyetin, Türkiye'nin F-35 programı kapsamından çıkarılmasıyla ilgili 23 Eylül tarihinde bir sonuca erdirilmesi konusunda yaşanan anlaşmazlıkların çözümlenmesi için bazı görüşmeler yaptığını belirtti. Yarbay Anton T. Semelroth, açıklamasının devamında gerçekleştirilen görüşmede heyet ile Türkiye arasındaki tartışmaların verimli geçtiğini ve müzakerelere devam edilmesiyle ilgili kararda mutabık kalarak delegasyon yapılması için de önümüzdeki aylarda Washington D.C'de tekrar bir toplantı gerçekleştirileceğini atardı.

Yorumlar