Ekonomi

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri başladı! MTV ödemeleri nasıl yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri her yıl ocak ve temmuz ayında olmak üzere iki taksitte ödeniyor. 2019 Motorlu Taşıtlar Vergisi ikinci ödemeleri de bugünden itibaren başlamış oldu. Ödemelerin başlamasıyla birlikte en önemli sorunlardan bir tanesi de ne kadar ödeme yapılacağı hakkında. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin hesaplanmasında aracın cinsi, yaşı ve motor hacmi önem taşırken Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni hesaplama ekranı ile aracınıza ait bütün bilgileri girerek verginizi öğrenebilir, GİB MTV ödeme ekranından ise verginizi kolayca ödeyebilirsiniz.

MTV ÖDEMELERİ NASIL YAPILIR?

MTV yönünden mükellefiyet kaydının bulunduğu veya MTV’yi tahsile yetkili diğer Vergi Dairesi müdürlüklerine başvurarak vergi ödenebilir. Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak veya banka şubelerine başvurarak ödeme yapılabilir. Gib.gov.tr’de yer alan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümüne 02:00 – 22:00 saatleri arasında giriş yaparak kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yapılabiliyor. GİB Mobil uygulamasını (IOS ve Android) kullanarak da ödeme mümkün. Ayrıca e-Devlet üzerindne de ödemek mümkün

MTV 2019 NASIL HESAPLANIR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplama ekranı MTV ödeme dönemlerinde çok fazla ziyaretçinin akımına uğruyor. Aracın otomobil, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, panelvan olmasına göre ödenecek vergi tutarı değişiklik gösteriyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi, otomobil ve motosikletlerin yaşı ve silindir hacmine göre, otobüslerin yaşı ve oturma kapasitesine göre değişirken kamyon ve kamyonetlerde ise aracın yaşının yanı sıra azami toplam ağırlığı göz önünde bulundurularak MTV tutarı hesaplanıyor.

2019 MTV HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı