Morgan Stanley'den Türkiye Raporu! Merkez Bankası Faiz Arttırımı Yapacak Mı?

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından olan ABD'li Morgan Stanley gelecek hafta açıklanacak olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Ekim 2020 faiz kararına ilişkin tahmimin yer aldığı bir rapor yayınladı. Merkez Bankası Ekim ayında faiz artırımı yapacak mı? Merkez Bankası Ekim 2020'de faizleri ne kadar artıracak?

Morgan Stanley'den Türkiye Raporu! Merkez Bankası Faiz Arttırımı Yapacak Mı?
16 Ekim 2020 - 12:53

Türkiye'de ekonomi çevreleri Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın Ekim 2020 faiz kararını açıklamasını bekliyorlar. Merkez Bankası para Politikaları Kurulu toplantısı 22 Ekim 2020 Perşembe günü yapılacak ve Ekim 2020 faiz kararı o gün resmen açıklanacak. Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklamasına sayılı günler kala dünyanın saygın yatırım bankalarından olan Morgan Stanley bir rapor yayınlandı. Bu raporda Merkez Bankası'nın faiz kararı ile alakalı beklentiler yer aldı.

MORGAN STANLEY RAPORUNDA MERKEZ BANKASI EKİM 2020 FAİZ ARTIRIMI BEKLENTİLERİ AÇIKLANDI!

Morgan Stanley'in raporuna göre Merkez Bankası 22 Ekim'de yapılacak olan Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini 150 baz puan arttıracak. İlgili raporda faiz artırımına yönelik oluşan beklentinin gerekçeleri de ifade edildi.GEREKÇELER RAPORDA YER ALDI

Yayınlanan raporda Merkez Bankası'nın faiz artırımı ile alakalı olarak, “Merkez Bankası haftalık swap faizlerinin yükseltilmesi gibi alışık olunmayan yöntemleri kullanmaya devam ediyor. Efektif fonlama faizi geçtiğimiz hafta yüzde 10,69'dan yüzde 12,18'e çıkartıldı. Bu nedenle Merkez Bankası'nın hareket alanında daralma meydana geldi. Haftalık swap faizinin yükseltilmesi ve piyasa odaklı ihale faizlerinin yüzde 13,25'lik üst banda yaklaşmasıyla fiili fonlama faizi yüzde 11,75 oldu” denildi.

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIMI YAPACAK MI?

Merkez Bankası'nın Ekim 2020 faiz artırımı ile alakalı olarak beklentinin açıklandığı raporda, “Merkez Bankası 150 baz puanlık faiz artırımı ile haftalık repo faizini yüzde 11,75 olan haftalık swap faizi ile aynı seviyeye getirecek. Bu faiz artırımı efektif fonla faizi üzerinde sınırlı bir etki yaratacak. Ancak yüzde 11,75 olan faizin yüzde 14,75 faiz koridorunda hareket etmesine olanak tanınacak.” ifade edildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum