Koronavirüs salgınına karşı mRNA teknolojisinin kullanılarak geliştirilen Moderna aşısıyla ilgili endişe veren bir haber yayımlandı. Yeni ortaya çıkan Omicron varyantına karşı mevcut aşıların daha önceki varyantlara göre daha az etkili olacağını açıklayan Moderna CEO'su, yeni aşı geliştirme çalışmalarının da aylar sürebileceğini belirtti.

Stephane Bancel

İngiliz Financial Times’a bir röportaj veren Moderna CEO'su Stephane Bancel, röportajında, Güney Afrika'da ortaya çıkan ve hızla yayılmaya başlayan Omicron varyantının spike proteininde bulunan yüksek sayıda mutasyonun virüsün daha çabuk yayılmasını sağladığını aktardı. Güncel aşılara karşı daha güçlü bir mutasyon ile karşı karşıya olduğumuzu belirten Bancel, delta mutasyonundaki aşı etkinliği gibi bir durumun söz konusu olmadığını kaydetti.

Moderna aşısı

Moderna'nın CEO'su Bancel konuşmasında ayrıca, Omicron varyantının şuan için nasıl ağır bir hastalanmaya yol açtığının net olmadığını, yapılan araştırma sonuçlarının gelmesinden sonra da aşıların ne kadar etkili olup olmadığının da görüleceğini dile getirdi.