EYT konusunda milyonlarca kişi atılacak olan adımları merakla takip ediyor. Emeklilikte ortaya çıkan yaş sorunu için beklenen 5 formül ön plana çıktı.

EYT konusunda milyonlarca kişi atılacak olan adımları merakla takip ediyor. Emeklilikte ortaya çıkan yaş sorunu için beklenen 5 formül ön plana çıktı. Diğer taraftan emekli olabilmek için yaş takılmış olan vatandaşlara yönelik çalışmalarda sona gelindi.  Söz konusu ön plana çıkan formüllerde, yaş şartı tamamen ortadan kalkıyor. Fakat bağlanacak olan aylıklar üzerinden belli oranlarda kesintilerin yapılması öngörülen düşünceler arasında bulunuyor. Aylılardan %5 ile %15 oranında kesinti yapılması düşünülüyor. Bunun yanı sıra yeni taban aylık belirlenmesi de çözümler arasında bulunuyor.  Hükümetin EYT ile ilgili çalışmaları yaz sonuna kadar devam edeceği gelen bilgilere arasında. Sonuç olarak EYT konusunda öne çıkacak olan formüller nelerdir? Konu ile ilgili detaylar haberimizde…

Masaya Yatırılan 5 Formül

İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanları tarafından yapılan değerlendirmede EYT için masaya yatırılan 5 formül ile ilgili 4447 sayılı kanunun kaldırması dışında oluşabilecek teklifleri Sıcak bakılmadığı görüşü ön plana çıktı. Çözüm noktası için izlenmesi gereken 5 formülün bulunduğu ifade edildi.

EYT’lilerİçin 3600 ile Kısmi Emeklilik Formülü

milyonlarin-bekledigi-eyt-de-5-formul-belirlendi-uzmanlar-formulleri-degerlendirdi1

Gözden kaçırmayın

Vakıfbank bankasından haber var! 7000 TL ödeme verilecek! Başvuru bayramdan sonra da devam edilecek Vakıfbank bankasından haber var! 7000 TL ödeme verilecek! Başvuru bayramdan sonra da devam edilecek

Formüller içerisinde önce çıkan formül olarak 3600 gün ile kısmi emekliliğin getirilmesi görülüyor. Bu formüle göre EYT’li durumda olanlara şimdilik 3600 gün ile kısmı olarak aylık bağlanması, yaşlarını doldurmaları durumunda tam aylığa dönüştürülmesi söz konusu. Formül gereği kadınlarda 50 yaş, erkeklerde ise 55 yaş şartının olduğu ifade edilmekte.  3600 gün ile ayık bağlanan, çalışmaya devam edenler için bu sistemin uygun olmadığı da ön plana çıkan düşünceler arasında yer alıyor.

Öne Çıkan Diğer Formüller

Ön plana çıkan formüller arasında, çalışma süresine göre prim ödeme, bağlanması düşünülen aylıklarda belli oranda kesinti uygulanması, yeni taban aylığı ve yaş şartının tamamen ortadan kaldırılması formülleri değerlendiriliyor. Çalışma süresi ile ilgili prim bildirme sisteminde 7200 prim günü, erkekler de ise 9000 prim gün şartının aranması belirtilen düşünler arasın yer alıyor. Bunun yanı sıra bağlanacak olan aylıklara %5 ile %15 arasında değişin oranlarda kesintilerin yapılması ihtimaller arasında yer alan seçenekler.