Milyonlarca kişiye yıl sonunda büyük fırsat sunuluyor. Başvuru yapanlara o paralar geri iade edilecek. Çiftçiler başvuru yapmaları halinde destek ödemelerinden kesilen yüzde 4 stopaj vergisinin iadesini alabilecek. İadeler 2016 yılına kadar 5 yıl geriye dönük şekilde yapılan ödemelerin tutarı 2 bin 500 TL’ye kadar ulaşıyor. 2 milyondan fazla kişinin yararlanması beklenen ödemeler toplamda yaklaşık5 milyar liraya ulaşacak. Başvurular ise 31 Aralık 2021 tarihinde sona erecek.  

Vergi desteği ücretli çalışanların yanı sıra çiftçiler için de devam ediyor. 26 Ekim 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ve Vergi Usul Kanunu’nda değişiklik öngören kanuna göre çiftçiler 2016 yılına kadar ödedikleri stopaj vergisini geri alabiliyor. Ayrıca bu tarihten sonra da çiftçiler Gelir Vergisi’nden istisna tutuluyor. Başvuru yapan çiftçiler 2 bin 500 TL’ye kadar ödeme alabiliyor. Peki başvurular nasıl ve ne zaman yapılacak? İşte detaylar…

milyonlarca-kisi-alacak-tam-2-bin-500-tl-hesaplara-yatacak-son-tarih-31-aralik-2021-hemen-basvu-1

SON BAŞVURU 31 ARALIK

Çiftçiler ödenen desteklerden kesilen yüzde 4 stopaj vergisini geri alabilecek. 2016 yılına kadar vergi iadesinden faydalanmak mümkün. 5 yıl geriye dönük olarak yapılacak olan ödemelerden 2 milyondan fazla çiftçinin faydalanması bekleniyor. Çiftçi başına ödenecek olan rakamın ortalama 2 bin 500 lira olacağı tahmin edilirken toplamda ödenecek olan tutar ise 5 milyar liradan fazla olacak. Fırsatı kaçırmadan başvuru yapmak için ise son günler. Çünkü başvuru işlemleri 31 Aralık’ta sona erecek.

milyonlarca-kisi-alacak-tam-2-bin-500-tl-hesaplara-yatacak-son-tarih-31-aralik-2021-hemen-basvu-2

BAŞVURU ŞARTLARI

Vergi iadesinden yararlanabilmek için bazı şartlara da uygun olma gerekiyor. Öncelikle çiftçiler Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) kayıtlı olmaları halinde başvuru işlemlerini tamamlayabiliyor. Aynı zamanda zaman aşımı süresi de önemli. Yetkili vergi dairelerinde zamanaşımı süresi içinde dilekçe vermek ve eksiksiz doldurmak gerekiyor. İade işlemlerinden faydalanmak için aynı zamanda verilen dilekçeye banka hesap numarasının da yazılması isteniyor. Çiftçiler başvuru işlemlerini istedikleri vergi dairesine elden ya da posta ile teslim edebiliyor. Aynı zamanda e-devlet üzerinden ve interaktif vergi dairesi üzerinden de başvuru yapmak mümkün. Çiftçilerin ödeme alabilmesi için dava açmaması ve varsa açılmış davadan da vazgeçmesi gerekiyor.