Milyonlarca Kiracıyı İlgilendiriyor! Yargıtay'ın Emsal Kararı Var! Kira İndirimi Talebi Nasıl Yapılır?

Koronavirüs salgını nedeniyle işleri bozulan vatandaşlar kira ödeme konusunda güçlük yaşamaya başladılar. Kira borçlarını ödeme zorluğu yaşayan vatandaşlar bu borçlarda mülk sahiplerinden indirim veya erteleme talep ediyorlar. Peki kira borçlarına indirim yapılabilir mi? Kiracının kira indirimi talep etme hakkı var mı? Yargıtay'ın kira borçları hakkında emsal kararı var mı?

Milyonlarca Kiracıyı İlgilendiriyor! Yargıtay'ın Emsal Kararı Var! Kira İndirimi Talebi Nasıl Yapılır?
25 Nisan 2020 - 11:23

 

Türkiye'de koronavirüs salgını sebebiyle ekonomik hayat oldukça büyük zarar gördü. Bu zarar neticesinde yüz binlerce iş yeri kapatıldı ve milyonlarca çalışan ya işsiz kaldı ya da kısa çalışma ödeneği gibi destekler kapsamına girmek zorunda bırakıldı. Böyle bir ekonomik çerçevede vatandaşlar hem iş yerleri olsun hem de evlerde olsun kira ödeme konusunda sıkıntı yaşamaya başladılar. Koronavirüs nedeniyle kiralar ertelenir mi?

Kamuya ait bazı yerlerin kira ödemelerinin üç ay faizsiz bir şekilde ertelenmesinin ardından akıllara tüm kiraların ertelenebileceği konusu geldi. Bazı mülk sahipleri güçlük yaşayan kiracılarına böyle bir kolaylık göstererek kiralarını ertelediler. Ancak bunu tüm mülk sahipleri yapmadı. Kiralarını ödeyemeyen yüz binlerce vatandaş şu anda bu dertlerine çözüm aramak için girişimlerde bulunuyorlar.

Kira ödeme güçlüğü yaşayan vatandaşlar en çok mahkemelere güvenmeye başladılar. Siyasetçilerden gerekli bir düzenleme hamlesi görmeyen çaresiz vatandaşlar kanuni bir düzenleme yapılmasına dair herhangi bir umut taşımıyorlar. Siyasetçilerin de böyle bir derdi zaten yok. Vatandaşlar kira konusunda kendi kaderlerine terkedilmiş durumdalar. Ancak hukuk vatandaştan yana duruyor. Yargıtay'ın konu hakkında emsal bir kararı çokça konuşulmaya başlandı.

2011 yılında Van depremi sırasında müşteri azlığı yaşayan bir vatandaş iş yeri mülk sahibinin kira artışı yapmak istemesi üzerine mahkemeye gider. Mahkemede deprem nedeniyle işlerinin düştüğünü söyleyen vatandaş kirada zam değil indirim ister. Bu talebi ortaya koyarken muhasebe kayıtlarını delil olarak mahkemeye sunar. Mahkeme önünde işlerinin ciddi oranda düştüğünü ispat eder. Bunun sonucunda 3.000 Euro olan kirası 4.000 TL'ye düşürülmesine karar verilir. Mülk sahibi 18.000 TL'ye çıkartmak istediği kirada indirim yapmak zorunda kalır. Olay Yargıtay'a götürülür. Yargıtay verdiği kararda indirim yapılmasının haklı gerekçeleri olduğu kararını verir.

Bugün koronavirüs nedeniyle yaşanan ekonomik sorunlar hukuk önünde mücbir sebep olarak değerlendirilebilir. İş yeri kapanan, faaliyeti durdurulan, işten çıkartılan vatandaşların yaşadığı sorunlarda kusur o vatandaşlara ait değil. Koronavirüs nedeniyle bu sorunlar doğdu. İşte bu gerekçeyle vatandaşlar mülk sahiplerinden kira konusunda indirim talep edebilirler. Yasal olarak buna hakları bulunmaktadır.

Hukukçulara göre koronavirüs gerekçesiyle kira indirimi talep edecek veya kira ötelemesi isteyecek vatandaşlar bu taleplerini yazılı olarak göndermek zorundalar. Bu yazılı talepte sözleşmenin yapıldığı tarihte öngörülmeyen olağanüstü bir durum yaşandığı ifade edilmelidir. Bu durum kiracının kusuru olmadığı vurgulanmalıdır. Kiracının işlerinin bozulduğu resmi kayıtlarla belgelenmelidir.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum