Milyonlarca Ev Sahibini İlgilendiriyor! Yargıtay'dan Emsal Karar!

Yargıtay 20. Hukuk Dairesi tarafından ev sahibi ve kiracıları çok yakından ilgilendiren emsal bir karara imza atıldı. Verilen son karara göre alt kattaki daireye tuvalet veya banyodan su sızmasına rağmen bunu tamir etmeyen vatandaşlar komşularının şikayet etmesi durumunda tazminat cezası ile karşı karşıya kalacak.

Milyonlarca Ev Sahibini İlgilendiriyor! Yargıtay'dan Emsal Karar!
17 Nisan 2020 - 22:29

Yargıtay 20. Hukuk Dairesi komşuluk hukukuna dair çok önemli bir karara imza attı. Emsal olacak bu karardan sonra artık vatandaşlar mahkeme kapısını tazminat talebiyle çalabilecekler.

İstanbul'da yaşayan bir vatandaş üst kat komşusundan şikayetçi oldu. Buna göre üst katınbanyo ve tuvaletinden vatandaşın evine su sızıyordu. Bunu üst komşusuna bildirmesine rağmen arıza tamir edilmedi. Mağdur olan vatandaş da soluğu mahkeme kapısında aldı.

Evinin zarar gördüğünü belirten vatandaş bunu mahkemede bilirkişi onayı ile belgeledi. 2500 TL maddi zarar gören vatandaş bunun komşusu tarafından karşılanmasını ve kendisine de manevi tazminat verilmesini istedi.

İstanbuL'da yerel mahkeme bu davaya baktı ve 2013'teki kararıyla maddi tazminatın 1250 TL'lik kısmını kabul ederken vatandaşın manevi tazminat talebini reddetti. Bu karardan memnun olmayan şikayetçi vatandaş kararı temyize götürdü.

Bahsi geçen dava Yargıtay 20. Hukuk Dairesi'nin önüne gelerek görüşülmeye başlandı. Burada görülen davada şikayetçi vatandaş haklı bulundu ve alt komşuya 2500 TL maddi ve 1500 TL manevi tazminat cezası verilmesi üzerine davanın yeniden görülmesi yönünde karar verdi.

Yargıtay tarafından verilen bu karar komşuluk ilişkilerinde yeni bir içtihadın doğmasına neden oldu. Bu kararda Kat Mülkiyeti Kanunu hükümlerinin uygulandığı belirtildi. Yargıtay kararında komşuluk ilişkilerinde her türlü anlaşmazlığın çözüm yeri olarak sulh hukuk mahkemeleri gösterildi.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum