Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan Okulların Ne Zaman Açılacağına İlişkin Önemli Açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların 30 Nisan'da açılıp açılmayacağına dair açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, konu hakkında kısa bir süre içerisinde açıklama yapacaklarını duyurdu. Okullar ne zaman açılacak?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan Okulların Ne Zaman Açılacağına İlişkin Önemli Açıklama
23 Nisan 2020 - 16:33

 

Türkiye'de milyonlarca vatandaş okulların ne zaman açılacağı sorusuna cevap bekliyor. Koronavirüs nedeniyle okullara önce ara verilmiş ve ardından da 30 Nisan'a kadar uzaktan eğitim sistemi olan EBA üzerinden eğitime geçilmişti. 30 Nisan tarihinin yaklaşması üzerine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a bu konuda sorulan soruların sayısı oldukça fazlalaştı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı son dakika açıklamasında okulların ne zaman açılacağına dair kararla alakalı olarak ipuçları verdi. Bakan Selçuk bu konuda kararın istişare ile alınacağını söyleyerek, “Milli Eğitim Bakanı olarak ben okulların bugün açılmasını isterim. Ancak buna imkan yok. Büyük bir salgın yaşanıyor. Ülkemizde her gün onlarca kayıp gerçekleşiyor. Son günlerde güzel haberler alıyoruz ama tehlike geçmedikçe okulları açamayız. Biz çocuklarımızı koronavirüsün eline teslim etmeyeceğiz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde bir toplantı gerçekleştireceğiz. Sağlık Bakanımız olsun, Bilim Kurulu olsun çok değerli kişilerden görüşler alacağız. Bunun üzerine istişarede bulunup karar vereceğiz.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak her türlü senaryoya karşı hazırlık yaptıklarını açıklayan Bakan Ziya Selçuk, “Biz Mayıs ve Haziran aylarını değerlendirmek istiyoruz. Bunu değerlendirme imkanımız olacak mı bilmiyorum. Diyelim ki bu imkanı bulamadık ve okulların açılışını sağlayıp öğrencilerimizin okullarına olan hasretlerine son veremedik. O zaman başka planımız devreye girecek. Temmuz ve Ağustos ayında öğrencilerimiz tatil yapacak. Biz telafimizi Eylül ve Ekim aylarında yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Bakan Ziya Selçuk, okulların ne Zaman açılacağına dair de konuşarak, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı bu konuda hem ben hem de Sağlık Bakanımız sürekli bilgilendiriyor. Belki kademeli bir açılış gerçekleştirebilir. Tehdit olmayan yerlerde böyle bir karar verilebilir. Ancak bu bizim tercih edeceğimiz bir şey değil. Tüm öğrencilerimizin eşit sürelerde eğitim alması gerekir. Biz eğitimde ikilik çıkmasına imkan tanıyamayız. Bu küçük bir ihtimal diyebiliriz. Ancak bir hafta içerisinde karar verilecek diyebilirim. Kamuoyuna bunu duyuracağız. Velilerimiz şuna emin olsunlar ne karar alırsak alalım bilimin ışığında olacaktır. Çocuklarımızı herhangi bir tehlikenin içerisine asla atmayacağız.” dedi.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum