Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Bilgilendirdi! Türkiye'de Okullar Ne Zaman Tamamen Açılacak?

Türkiye'de okul öncesi ve 1. sınıflar yüz yüze eğitime başlarken şimdi gözler ilkokulda diğer sınıfların, orta okul sınıflarının ve lise sınıflarının ne zaman yüz yüze eğitime başlayacağına çevrildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu konuda net bir şekilde bilgilendirme yaptı. Türkiye'de okullar ne zaman tamamen açılacak?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Bilgilendirdi! Türkiye'de Okullar Ne Zaman Tamamen Açılacak?
27 Eylül 2020 - 09:57

Türkiye'de okulların tamamen açılmasını büyük bir sabırsızlıkla bekleyen milyonlarca veli ve öğrenci Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yapacağı müjde açıklamasına dikkat kesildiler. Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa bir çalışma yürüten Milli Eğitim Bakanlığı okulların açılışına dair kamuoyu bilgilendirmesi yapmaya devam ediyor. Bu konuda son açıklamalardan birisini de Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk yaptı. Bakan Selçuk yapmış olduğu açıklamada okulların tamamen açılmasına yönelik izlenecek yolu izah etti.

OKULLARDA KADEMELİ AÇILIŞ OLACAK

Kademeli bir açılış planlarının olduğunu söyleyen Bakan Selçuk, "Okullarda öyle bir anda tamamen açılma gibi bir durum olmayacak. Bizim şu anda tek önceliğimiz var. Evlatlarımızı riske atmadan okullarına kavuşturmak. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı ile koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Okul öncesine ve 1. sınıflara okulları belirli bir sistemde açtık. Şimdi 2. sınıfları da yüz yüze eğitime dahil etmek için planlamamızı yapıyoruz." dedi.ÇOCUKLARIMIZI RİSKE ATMAYACAĞIZ

Sağlık Bakanlığı ile sürekli istişare yaptıklarını söyleyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Bilim Kurulu'nun önerileri çerçevesinde hareket ediyoruz. Sağlık Bakanlığı ile çok yakın dirsek temasımız var. Sağlık Bakanımız kabine toplantılarında bir sunum yapıyor ve orada görüşülüp yol haritamızı çiziyoruz. Bizim de önerilerimiz oluyor elbette. Bunun doğrultusunda bilimi bir kenara atmadan okulların açılmasına yönelik adımlar atıyoruz. Avrupa Birliği ülkelerinde tüm okullar sınırlama olmadan açıldı. Biz bunu yapmak istemiyoruz. Çocuklarımızı riske atamayız." ifadelerini kullandı.

OKULLAR TAMAMEN NE ZAMAN AÇILACAK?

Diğer sınıfların da yüz yüze eğitime başlaması ile alaklı olarak konuşan Bakan Selçuk, "Şu anda bu konuda net bir karar alınmış değil. Çok farklı parametreleri değerlendiriyoruz. Salgının yayılma hızı bunda etkili oluyor. Bir takvim ortaya koyamıyoruz. Çünkü ben 1 ay sonra koronavirüs vaka sayısı kaç olacak bilmiyorum. Bilim kurulu 1 ay sonra değerlendirme yapıp bize nasıl bir tavsiyede bulunacak bilemiyorum. Biz diğer sınıflarla alakalı olarak bir kaç hafta sonra bir değerlendirme yapacağız. Bu yeni değerlendirmede eğer şartlar uygun olursa ortaokul ve lise öğrencilerini de okullarına kavuşturacağız." şeklinde konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum