Sosyal Medya ve TBMM’de konu olan Turovac korkunç bir iddia ile gündeme geldi.

Daha önce de CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, yerli korona virüs aşısı TURKOVAC için Koçak Farma ile anlaşılmasına rağmen, üretimin büyük bir kısmının AKP'li Eyüp Sabri Göncü'nün şirketine bırakılacağını iddia etmişti.

Murat Emir’in tekrar gündeme getirdiği konu bu kez, Turkovac’ın Türkiye’de kullanımı için bakanlığın talebi üzerine Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), acil kullanım onayı vermesi üzerine tekrar incelemeye alındı ve CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in de “Aşıda bile öncelik yandaşın. Defalarca sorduk söylemediler ama bugün görüldü ki yerli aşıyı Dollvet firmasına ürettiriyorlar” cümleleri ile gündeme damgasını vurdu.

korona-verilerini-gizledigi-ileri-surulen-koca-halk-sagligi-kadar-ulusal-cikarlari-da-koruyoruz-787454-5

Turcovac ile gurur duyduğunu belirten Murat Emir, emeği geçenlere de teşekkür etti. Ancak konu sağlık olduğu için, “Ama soruyoruz: İnsan aşısı üretiminde son derece deneyimli yerli firmalar niye dışlandı? İhale yapıldı mı? Dollvet firmasına fabrikasını insan aşısı üretimine dönüştürmek için TÜSEB’den ne kadar kaynak aktarıldı?” sorularını da yöneltti.

Murat Emir sorusuna da şu sözlerle açıklık getirdi; "Israrla neden bu firmanın seçildiğine baktığımızda ise Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sabri Göncü'nün son seçimlerde AKP'den Şanlıurfa Milletvekili Aday Adayı olduğunu görüyoruz. Salgının ilk günlerinden itibaren özellikle bir firmaya kazanç sağlayabilmek için COVID-19 aşısında bir tek Çin aşısına yönelen ve diğer aşıları dışlayan bir anlayışla hareket eden Sağlık Bakanlığı, yerli aşı konusunda da bir firmaya öncelik tanıma ve para kazandırma gayreti içerisine girmiş gözüküyor."

kapak_094939

Toplum sağlığı ile oynandığının altını çizen Emir sözlerini “Sağlık Bakanını bir kez daha aşı konusunda şeffaf olmaya ve toplumu bilgilendirmeye çağırıyoruz. Aşı üzerinden yandaş firmalara para kazandırma gayretinden artık vazgeçin ve toplum sağlığını öncelik haline getirin” çağrısı ile bitirdi.