Ekonomi

Mevzuat Değişikliği ile Kazalı Otomobilini Satana Değer Tazminatı!

Aracı kaza geçirdiği için normal fiyatından çok daha aşağısına piyasada yer alan araçların önüne geçilmesi için Danıştay bir karar aldı. Trafik kazası sebebiyle araç sahibi, aracının değeri azaldığı için karşı taraf sigortasından değer talep etmekteydi. Ancak konu hakkındaki mevzuat ile ilgili bilgi sahibi olmayan kişiler, kazalı aracını kendi değerinden çok daha düşük bir değere satmaktaydı.

Danıştay, vatandaşların piyasa değerinin altında araç satmaya çalışması için tazminatın yolunu açmıştır.  Bunun sebebi ise, araç piyasasının her geçen gün düşüş yaşaması ve bunun da birtakım sıkıntılara yol açmasıdır. Otomobil satın almak isteyen kişiler de aracın kazalı olduğunu bilerek çok düşük bir fiyatla araç sahibi olmak istemektedir.

Bu durumda da araç satıcısı zor durumda kaldığı için çok düşük bir değerden aracını satmak zorunda kalıyor. Ancak araçta meydana gelen değer kaybı ve maddi hasar tutarı kadar tazminat alabilmek mümkün hale gelmiştir.

MADDİ HASAR TAZMİNATI DETAYLARI

Mevzuatta yapılan değişiklikler neticesinde, araç değer kaybı karşı tarafın sigorta şirketinde 2 yıl süre boyunca istenmektedir. Ancak kaza yapan kişi daha sonra olay yerinden kaçmışsa, karşı taraf tespit edilinceye kadar bir işlem yapılmıyor. Karşı taraf tespit edildikten sonra ise gerekli işlemler başlatılmaktadır.

Eğer kişi aracına kimin vurduğunu araştırıp bulmuş ise, karşı taraf tespitinin yapıldığı tarihin üstüne 2 yıl eklenerek tazminat alınıyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı