Meteoroloji kar ile ilgili son dakika uyarılarında bulundu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre 13 Ocak 2022 hava durumu açıklandı. İstanbul ve Ankara'nın da aralarında bulunduğu Toplam 19 ilde yoğun kar yağışı gerçekleşecek. Türkiye genelinde ise parçalı bulutlu bir hava hakim olacak. Akdeniz, İç Anadolu, Marmara'nın doğusu, Karadeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Denizli, Kütahya ve Afyonkarahisar ilçeleri ile Çanakkale'nin Doğu kesimlerinde ise yağış bekleniyor. Bugün yağışların genellikle karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Akdeniz kıyılarında ise sağanak yağış ve yer yer gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda kuvvetli iç ve yüksek kesimlerde ise yer yer yoğun kar yağışı görülecek.

19 ile kar yağışı uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 19 il için yoğun kar yağışı uyarısı yapıldı. İstanbul ve Ankara'nın da aralarında bulunduğu 19 ile sarı kodlu uyarı verilirken vatandaşların kar yağışı nedeniyle oluşabilecek olan olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olması istendi. İstanbul'da Dün Gece saatlerinde başlayan kar yağışının ise Bugün öğlen saatlerinden itibaren kenti terk etmesi bekleniyor.

meteoroloji-son-dakika-kar-uyarisi-istanbul-ankara-balikesir-bursa-dikkat-kar-yagisi-cok-yogun-2

Sıcaklıklar 10 derece düşecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirmelere göre hava sıcaklıkları yurdun kuzey ve batı kesimlerinde 4 ila 10 derece arasında azalacak nokta diğer bölgelerde ise herhangi bir olumsuzluk beklemezken Doğu kesimlerde mevsim normallerinin üzerine çıkacak.

Marmara ve Ege için kuvvetli rüzgar uyarısı

Diğer yandan Marmara'nın batısı ve Ege kıyıları ile batı Akdeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli Rüzgar görülebilir. Rüzgarın kuzey ve Kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Bu nedenle vatandaşların ağaç devrilmesi 11 çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması istendi.