Gündem

Meteor Dünyaya Çarpacak Mı? Dünyaya Yaklaşan Meteor Saat Kaçta Görülebilecek?

Bugün saat 13.55'de dünyaya yaklaşacak olan meteor hakkında NASA açıklamalar yaptı. Yaklaşacak olan meteorun Ay'dan on altı kat daha uzakta olduğu ifade edildi.

Sosyal medyada 29 Nisan 2020 tarihi için çıkan göktaşı söylentileri merak uyandırmaya devam ediyor. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (Nasa) tarafından konuyla ilgili açıklamalar yapıldı. Dev bir asteroidin Dünya’ya çarpıp çarpmayacağı ile ilgili aylarca evvel bilgilendirme yapan NASA, OR2 1998 adlı meteorun kesinlikle düşme riskinin olmadığını ifade etmişti. Meteorun endişe ve panik ortamı yaratmasının nedeninin ise dünyanın oldukça yakınından geçecek olması.

Astrobilimcilerin meteoru daha yakından inceleme imkanlarının bulunduğu ifade edilirken, dünyaya olan uzaklığının da en yakın geçtiği anda 6.3 milyon kilometre olacağı önemle vurgulandı.

METEOR BUGÜN SAAT 13.55’DE DÜNYAYA EN YAKIN MESAFEDEN GEÇECEK

NASA, yaptığı açıklamalarda ayrıca, OR2 1008 adlı meteorun bugün saat 13.55’de dünyaya en yakın yörüngeden geçeceğini de belirtti.

6.3 milyon kilometre öteden geçecek olan meteorun genişliğinin 2 kilometre olduğu bilgisine ulaşılırken, bu dev cismi izlemek isteyen gökbilimcilerin de buna rağmen meteoru hâlâ oldukça uzakta buldukları öğrenildi. Bilindiği üzere dünyanın yakınından geçecek olan meteor, Ay’dan ise on altı kat daha uzak olacak.

Amerikan Ulusal Araştırma Konseyi ise kongresi adına hazırlamış olduğu bir raporda, dünyaya göktaşının çarpma olasılıklarını araştırarak sıraladı. Sunulan rapora göre, çarpma olasılığı olan göktaşlarının çapına göre de zararlarının değişeceği ifade edildi. Sıralanan maddelerde ise bu yüzyıl içerisinde çapı 10 ile 25 metre aralığında değişecek bir göktaşının beklendiği vurgulanırken, bunun da önceden bilinebilir olduğunun altı çizildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı