Başta Travis Scott ve ardından Justin Bieber konserleri, Nike ve Gucci gibi dünya devi markaların katılım haberleri, dünya üzerinde İstanbul’da dahil birçok metopol şehirdeki arsa satış haberleri derken hayatımızda ciddi bir öneme kavuşturulmuş Metaverse evreni ile ilgili uzmanlar farklı görüşler bildirmeye ve aslını araştırmaya başladılar.

Basit tabiri ile  Metaverse ya da sanal evren, insanların hiçbir fiziksel çaba harcamaksızın artırılmış sanal gerçeklik cihazları sayesinde tamamen zihinsel olarak kendilerini hissettikleri algısal evren olarak anlatılıyor.

615be95fae298bdfbf972380

Ancak uzmanlar Metaverse’in abartıldığını ve içi boş bir balon olduğunu, sadece içinde avatarınızla var olabileceğiniz zengin bir oyun evreni olduğunu dile getirmeye başladılar bile.

Aslında özünde yıllar önce milyonlarca insan tarafından oynanan Sims ve Second Life oyununa benzetilen Metaverse, 2000’li yılların başında son derece gelişmiş evrenlerle zatenalternatif bir hayat deneyimlendiğini ancak sonrasında sıkılarak terk edildiğini belirtiyorlar.

Özellikle Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) danışmanı ve doktorasını pazarlama alanında tamamlamış, Koç Üniversitesi, University of Texas ve University of Rhode Island gibi üniversitelerde araştırmalar yaparak dersler vermiş olan Dicle Yurdakul ve yazılarına göre 2015 yılında patlak veren Cambridge Analytica skandalının ardından onlarca farklı skandala daha karışmış, marka güvenilirliği yerle bir olmuş olan Facebook’un, siyasi baskı altında da hayatını sürebilmesi, karşı karşıya olduğu tehditler altında varlığının devamlılığını sağlayabilmenin tek yolu olarak ciddi bir PR süreci yürüterek önce adını Meta olarak değiştirdi sonrasında ise ikinci adımı olarak Metaverse projesini ortaya getirdi.

5babf5aebde70f02751422f1

Yani sadece Metaverse’nin sadece Mark Zuckerberg’in zeki bir hamlesi ve şişirilmiş bir PR projesi olduğuna dikkat çekiliyor.

Metaverse’te bir çiftin evlendiği haberi, Metaverse’te açılan dünyaca ünlü mağazalar, hatta bir Türk bankasının ilk Metaverse toplantısı haberi tamamen Mark Zuckerberg’in dikkatle geliştirdiği bir PR porjesi olarak iddia ediliyor.

markzuckerbergana_w1140_h810_op

Tüm bunların yanı sıra Sims oyunu ve benzeri oyunlara karşın Metaverse’in kavramlaştırmasında vaat edilen yenilik ise, şu anda ilkel aşamada olan ve yalnızca AR/VR gözlükleriyle zenginleştirilen duyusal ortam iddiası. Uzamanlara göre eğer Metaverse, sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik gözlükleri, eldivenler, beş duyumuz ile beyin arasındaki ilişkiyi sağlayacak yazılımlar içinde yaşayabileceğimiz sınırsız bir evren olarak hayatımıza girerse beklenilen daha doğrusu Metaverse hakkında sanılan ortam gerçekleşmiş olacak.

Tabi ayrıca bu ortamın sağlanmasına istinaden gerçek dünya ile çarpışacak olma tehlikesi de ayrıca uzmanların değerlendirdiği bir konu.