Daha önce Mark Zuckerberg’in eski danışmanlarından Roger McNamee tarafından yapılan açıklamalarla ve umut dolu teknolojik bir devrim olmayacağı yönünde görüşleri ile kaygı yaratan Metaverse bu defa da şirket aleyhine yaptığı muhbirliklerle tanınan eski Facebook yöneticisi Frances Haugen’in açıklamaları ile gündeme geldi.

McNamee, Metarverse’ün kötü bir fikir olduğunu belirtip, Facebook gibi bir şirketin mahremiyet ve kişisel verileri ihlal etmesi nedeniyle büyük bir skandala neden olacağını düşündüğünü daha önceden dile getirdiğini biliyoruz.

edf260ff372b973690adbf6279d21a0b

Hatırlayacağınız üzere Facebook ilgili çok fazla mahremiyet davası açılmış ve birçok kişi verilerin başkaları ile paylaşılmasından rahatsız olmuştu. Bu nedenlerden dolayı yeni teknolojinin büyük bir veri açığı ortaya çıkarma ihtimali zaten var olan bir gerçekti. Dolayısı ile McNamee de bunları dile getirip ayrıca “Metaverse korku evreni yaratacak ve bunu mahremiyet ihlali üzerinden gerçekleştirecek” demişti.

Şimdi de eski Facebook yöneticisi Frances Haugen endişelerini dile getirip yeni açıklamalarda bulundu.

Hatırlarsanız Haugen, geçtiğimiz günlerde şirketin kullanıcılarının güvenliğindense kışkırtıcı içeriklere öncelik verdiğini iddia eden çok sayıda dosyayı kamuoyuyla paylaşmıştı. Ve bu olaydan sonra yoğun eleştirilen alan Facebook, şirketin adını "Meta" olarak değiştirmiş ve metaverse (sanal dünya) teknolojilerine yatırım yapacağını duyurmuştu.

1049915930_0 92 1200 767_1920x0_80_0_0_b5a9995a8e64db4aa3c0b85d847e1b34

Time dergisine röportaj veren Frances Haugen, Facebook'un metaverse planları ile ilgili endişe verici açıklamalarda bulundu.

Frances Haugen "Hep birlikte hayal edelim; Metaverse'e girdiğinizde avatarınız sizden biraz daha yakışıklı veya güzel. Gerçekte sahip olduğumuzdan daha iyi kıyafetleriniz var. Daireniz daha şık, daha sakin. Ve gecenin sonunda gözlüğünüzü çıkarıp dişlerinizi fırçalamaya gidiyorsunuz. Ve belki de aynada kendinizi o kadar sevmiyorsunuz.

İnsanların o kadar da güzel olmayan dairelerine, o kadar da güzel olmayan yüzlerine veya vücutlarına bakıp "Sanal gözlüğümü takmayı tercih ederim" demelerinden aşırı korkuyorum. Ve Facebook'un bu konuda ne yapılacağına dair herhangi bir plan dile getirdiğini duymadım."

Huagen konuşmasının sonunda ise, "Kendi çıkarlarının söz konusu olduğu her vakitte bize yalan söylediğini zaten göstermiş olan bu şirket için bizim evlerimize kamera ve mikrofon mu koymamız gerekiyor?" dedi.