İlk kez Neal Stephenson'ın 1992 yılında yayımladığı bilimkurgu romanı Snow Crash'de metaverse kavramı olarak kurgusal bir dünyayı nitelendirildiğinde bu kavramı aşırı abartılı bulunmuştu ancak gelinen noktada sanal bir kamusal alan oluşturmaya başladı bile.

Metaverse ya da en basit tanımı ile sanal evren, insanların hiçbir fiziksel çaba harcamaksızın sanal gerçeklik cihazları sayesinde tamamen zihinsel olarak kendilerini hissettikleri algısal evren. Bu evrende amaç bilgisayarlar, android cihazlar ve 3D cihazlar sayesinde insan bilişinin yapay bir fiziksel ortama dâhil olması.

METAVERSE DÜNYASINA HANGİ MARKALAR DAHİL OLDU?

Zuckerbergin-Facebooku-Metaverse-Şirketi-Yapma-Planlari-ve-Metaverse-Uygulamalari

En önemli metaverse yatırımcılarının başında ise sanal gerçeklik cihazları üzerine çalışan Oculus şirketini 2 milyar dolara alan ve metaverse kelimesini zihinlerimize yerleştiren Facebook. Bu sanal evrene ilk giriş yapan şehir ise Seul.

Oluşturulmuş ve halen de oluşturulmaya devam eden bu kamusal alanın sanal para birimleri bugün hâlihazırda kripto para piyasasında işlem görüyorlar. Durum böyle olunca da dev şirketler, bu evrene dahil olmak için birbirleri ile adeta yarışa başlamış durumdalar.

Mesela Nike bu evren için patent başvurularını bile 2018 yılından önce başlatmış ve uzun zamandır da hazırlık yapıyor. Uzun süredir dijital ürün stoğu yapan firmanın bu ürünleri spor ayakkabıların yanı sıra avatarları ve diğer sanal markalaşma biçimlerini de içeriyor.

NIKE'DAN FARKLI OLARAK HANGİ MARKALAR NE ZAMAN METAVERSE'DE OLACAK?

1049915930_0 92 1200 767_1920x0_80_0_0_b5a9995a8e64db4aa3c0b85d847e1b34

Geçtiğimiz günlerde Nikeland adında ücretsiz sanal oyun alanını sunmak için Roblox ile anlaştığını da duyuran Nike,  Nikeland sanal dünyası içinde oyun severlere pek çok farklı platformlarda mini oyunlar sunmaya hazırlanırken, gelecekte küresel spor etkinliklerine ilişkin spor müsabakalarına ev sahiplik yapma düşüncesinde.

Peki Nike ile birlikte başka hangi markalar Metaverse yada sanal dünyaya adım atmak için hazırlanıyor derseniz; Ünlü Moda Evi Balenciaga, Meksika Mutfağın’ın gözdesi Restoran Zinciri Chipotle, Charli Cohen, Microsoft Teams, Nvidia, Gucci, Alibaba.  

Chipotle metaverse

Hedeflendiği üzere insanların edindikleri sanal gerçeklik cihazları sayesinde alışveriş yapma, sinemaya gitme, kafede zaman geçirme gibi pek çok eylemi fiziksel bir çaba harcamaksızın yapma fırsatı çok ama çok yaklaşmış gibi.