Bankaların 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları patlama yaptı. Dolar kuru ve enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeni ile Merkez Bankası tarafından alınan zorunlu faiz kararları ve atılan parasal sıkılaşma adımları sonrasında Türk Lirası mevduat hesabı faiz oranları da büyük bir hızla yükselişe geçmişti. Ağustos ayı için sürpriz kararlar alan bankalar mevduat faizlerini bir kere daha yükselti. 

Yapılan güncellemeler ile beraber en yüksek faiz veren banka unvanı el değiştirirken cebinde para olanlar için yan gel yat dönemi başlamış oldu. Bankada parası olanlar, birikimini bankada tutanlar için peş peşe sevindirici haberler gelirken mevduat faizlerinde yaşanan yükseliş ile 100 bin liranın aylık faiz getirisi de artmış oldu. 

EN YÜKSEK MEVDUAT FAİZİ VEREN BANKA HANGİSİ, 32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT FAİZİ KAÇ?

Ağustos ayının gelmesi ile beraber bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranları da güncellendi. Yapılan güncellemeler sonrasında bankada parası olanlara yüz güldüren faiz uygulaması başladı. Merkez Bankası tarafından atılan parasal sıkılaşma adımları ile 32 günlük vadeli mevduat faizi rekor seviyeyi Ağustos ayında görmüş oldu. 

En yüksek mevduat faizi veren banka Alternatif Bank olurken, en yüksek vadeli mevduat faiz oranı ise yüzde 20 seviyesine ulaştı. Vadeli mevduat hesabı açmak isteyen kişilere yönelik olarak her banka farklı bir oran sunarken bazı bankalar hoş geldin faizi, dijital mevduat faizi gibi kampanyalar üzerinden ilk kez vadeli mevduat hesabı açtıran ya da şubeye gitmeden internetten vadeli mevduat hesabı açan müşterilerine daha yüksek faiz kazanma imkanı da sunuyor. 

100-bin-liranın-aylık-getirisi-ne-kadar

100.000 TL AYLIK FAİZ GETİRİSİ NE KADAR, 100 BİN LİRA BİR AYDA KAÇ LİRA FAİZ GETİRİR?

Bankada vadeli mevduat hesabı açmak isteyen kişiler için en yüksek faiz oranı yüzde 20 olarak Alternatif Bank VOV+ hesap ile uygulanırken 100 bin liranın bir aylık faiz getirisi ise bin 665 liraya ulaştı. 

100-bin-liranın-90-günlük-faiz-getirisi

Parasını bankada tutanlar için elde edilen faiz getirisi her gün biraz daha yükselirken daha uzun süreli örneğin 60 günlük, 90 günlük ve 180 günlük vadeli hesaplarda bu rakam daha da yükseliyor. Örneğin 100 bin liranın 90 günlük faiz getirisi