Bir dönem ekranlarda oldukça yer alan ve özellikle de Lütfi Elvan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın politikalarını onaylamadığı için kamuoyundan uzak durması ile AKP sözcüsü misali birçok açıklamayı da kendisinden duyduğumuz Şahap Kavcıoğlu’nun bir anda ortadan yok olması kuşku yaratmıştı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla, Naci Ağbal'ın yerine Merkez Bankası Başkanlığı'na 26. dönem AKP Bayburt Milletvekili ve Yeni Şafak gazetesi yazarı Şahap Kavcıoğlu atanmış ve hem ekranlarda hem de gündemde oldukça yer edinmişti. Ancak Kavcıoğlu'nun bir süredir sessiz kalması merak uyandırınca konu araştırılmaya başlandı.

Kavcıoğlu kararı Halkbank Davası öncesi Beyaz Saray'a nispet mi?

Gelen haberler arasında iki iddia dikkat çekiyor. Birincisi tam da Kavacıoğlu’nun alandan çekilmesine denk gelip iddayı doğrulayacak şekilde yeni Hazine ve Maliye Bakanı ataması oldu. İddiaya göre Nureddin Nebati, Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu’nun kamuoyunun önüne çıkmasını istemiyor ve Kacıoğlu ile Nebati’nin arası milletvekilliği döneminden beri açık.

Sessizliği ilk önce kur krizine bağlanmış olan ancak durum uzayınca dikkat çeken Kavacıoğlu hakkında kulislerdeki ikinci iddia ise  Nebati’nin bu ayın enflasyon raporu toplantısı öncesinde kendisiyle bir araya gelinmesini istediği.

Şahap Kavcıoğlu'nun İngilizcesinin yetersiz olması Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kızdırdı” - serbestiyet.com

Bilindiği üzere her ne kadar sessiz kalması istense de Kavacıoğlu yılda dört kez enflasyon raporunu açıklamak için kamuoyunun karşısına geçmek zorunda. Sırada bu ayın enflasyon raporu toplantısı bulunuyor.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bir dönemin Ekonomi Bakanı olan damat Berat Akbayrak ile yakınlığı ile biliniyorken, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise, "ayakkabı kutuları" olarak bir döneme damga vuran Halk Bankası'nda 2003-2015 yılları arasında farklı kademelerde yaptığı müdürlükler ile biliniyor.

8 Haziran 2020’de Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden Berat Albayrak’a Nebati gibi yakın olan isim Kavcıoğlu’nun TCMB Başkanlığı’na getirilmesi “Başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olmak üzere belli çevrelere mesaj” diye nitelendirilmişti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden'ın selefi Donald Trump’ın Halkbank Davası'nın savcısı Preet Bharara’yı Erdoğan’ın ricası üzerine azlettiği medyada geniş bir yer tutmuştu. Durum böyle olunca da Şahap Kavcıoğlu'nun, Beyaz Saray’a nispet olarak Merkez Bankası'nın (TCMB) başına getirildiği yorumları yapılmıştı.

Kamuoyunda bu haber sonrasında oluşan soru işareti ise, Barış Soydan’ın da konu ile ilgili köşesindeki yazısında sorduğu soru ile aynı. Bakan Nebati, verilecek mesajlara, yapılacak tahminlere müdahil olmak, ağız birliği sağlamak istiyor olabilir mi?

Ancak tabi ki Merkez Bankası bağımsız olmalı. Bu sebeple bu zayıf bir ihtimal.