Ekonomi

Merkez Bankası yıl sonu faiz ve enflasyon beklentisi rakamlarını açıkladı!

TCMB tarafından paylaşılan yılsonu rakamlarına göre enflasyon beklentisi ve faiz oranları tahminleri nasıl ilerledi? İşte Merkez Bankası’nın yılsonu için öngördüğü beklenti sonuçları.

Yılın son ayına girmemizle birlikte 2019 yılsonu için merakla beklenen T.C. Merkez Bankası (TCMB) Aralık ayı beklenti anket sonuçlarını bugün kamuoyu ile paylaştı.

TCMB tarafından Kasım ayında paylaşılan 2019 yılsonu enflasyon beklenti rakamı yüzde 12.18 olarak belirlenmişti. Aralık ayı beklenti anketinde açıklanan rakama bakıldığında 11,62 olarak paylaşıldığı görülüyor. Söz konusu ankette bunlara ek olarak 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 10,46 olarak paylaşılmışken, bu anket döneminde yüzde 10,07 olarak gerçekleşti.

24 ay sonrası için aktarılan TÜFE beklentisi de aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 9,16 ve yüzde 8,94 olarak açıklandı.

Geçtiğimiz ay açıklanan 2019 yılsonu anketine göre, Ters-Repo ve BİST-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi Merkez Bankası tarafından yüzde 13.56 olarak belirtilmişti. Aralık ayında açıklanan beklenti anketinde de faiz oranı beklentisi düştü ve yüzde 12.40 olarak paylaışdı. Merkez Bankası’nın bunlara ek olarak Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti cari ay beklentisi, aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 13,83 ve yüzde 12,41 olarak belirtildi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu