Merkez Bankası'nın PPK toplantısına sayılı günler kala faiz kararının ne zaman, saat kaçta açıklanacağı merak edilmeye başlandı. İşte MB'nin faiz kararının ne olacağına dair senaryolar ve karar tarihi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı için geri sayım başladı. Ağustos ayında da politika faizini yüzde 19 seviyesinde sabit tutan Kurul'un, Eylül ayı kararı ise merak edilmeye başlandı.

Merkez Bankası Eylül ayı faiz kararı ne zaman açıklanacak?

TCMB'nin toplantısı 23 Eylül Perşembe günü yapılacak. Aynı gün saat 14:00'de de faiz kararı açıklanacak.

Merkez Bankası politika faiz kararı ne olacak?

Reuters anketine katılan 19 kurumun 18'i, Eylül ayında politika faizinin sabit tutulmasını bekliyor. Bir kurum politika faizinde 100 baz puan indirim bekliyor. Anadolu Ajansı'nın anketine katılan 20 ekonomistten 18'i politika faizinin yüzde 19'da sabit bırakılmasını beklerken, 2 ekonomist politika faizinin 100 baz puan düşürüleceğini tahmin ediyor.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) ise TCMB'nin faiz indirimlerine bu ay başlayacağını düşünüyor. Eylül ayında 50 baz puan faiz indirimi bekleyen kuruluş, yıl sonuna kadar da 150 baz puan indirime gidilmesini bekliyor.

Gözden kaçırmayın

Garanti BBVA, Halkbank, TEB Başvuru Yapanlara Kefilsiz Belgesiz 35000 TL Ödeyecek Garanti BBVA, Halkbank, TEB Başvuru Yapanlara Kefilsiz Belgesiz 35000 TL Ödeyecek

Faiz indirim düşünceleri, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun geçtiğimiz hafta yaptığı bir konuşmanın ardından oluştu.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yaptığı konuşmada TCMB'nin odağının manşet enflasyondan çekirdek enflasyona kaydığının mesajını vermişti.

Çekirdek enflasyon Ağustos ayında yüzde 16,76 olarak açıklanmıştı. Temmuz ayında bu rakam yüzde 17,22 idi.

Enflasyon rakamları ağustos ayında yüzde 19.25 ile TCMB'nin politika faizi olan yüzde 19'u aşmıştı.

Ekonomistler, bu odak değişiminin faiz indirim sinyali olabileceğini belirtiyor.