Ekonomi gündemini takip edenler, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun alacağı faiz kararına kilitlenmiş durumda. Peki Merkez Bankası PPK ne zaman, saat kaçta toplanacak? Faizler düşer mi?

Ekomiyi yakından takip edenler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun (PPK) Eylül ayı toplantısından nasıl bir faiz kararı çıkacağını merak ediyor.

"Ağustos ayında da faizleri yüzde 19 seviyesinde sabit tutan Kurul, bu sefer farklı bir karar alır mı? sorusunun yanıtı hala belirsizliğini koruyor.

Gözden kaçırmayın

Ziraat Bankası emekliye ve çalışana 70.000 TL ödeme yapacak! Bankadan kesin onaylı nakit kampanyası başladı Ziraat Bankası emekliye ve çalışana 70.000 TL ödeme yapacak! Bankadan kesin onaylı nakit kampanyası başladı

Peki Merkez Bankası PPK toplantısı ne zaman ve saat kaçta olacak? PKK toplantısından çıkacak karar ne zaman açıklanacak? Detaylar Tümhaber.com'da...

Merkez Bankası Eylül ayı faiz kararı ne zaman açıklanacak?

TCMB'nin toplantısı 23 Eylül Perşembe günü yapılacak. Aynı gün saat 14:00'de de faiz kararı açıklanacak.

Merkez Bankası Eylül ayı politika faiz kararı ne olur? Faizler düşer mi?

Reuters anketine katılan 19 kurumun 18'i, Eylül ayında politika faizinin sabit tutulmasını bekliyor. Bir kurum politika faizinde 100 baz puan indirim bekliyor. Anadolu Ajansı'nın anketine katılan 20 ekonomistten 18'i politika faizinin yüzde 19'da sabit bırakılmasını beklerken, 2 ekonomist politika faizinin 100 baz puan düşürüleceğini tahmin ediyor.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) ise TCMB'nin faiz indirimlerine bu ay başlayacağını düşünüyor. Eylül ayında 50 baz puan faiz indirimi bekleyen kuruluş, yıl sonuna kadar da 150 baz puan indirime gidilmesini bekliyor.

Faiz indirim düşünceleri, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun geçtiğimiz hafta yaptığı bir konuşmanın ardından oluştu.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yaptığı konuşmada TCMB'nin odağının manşet enflasyondan çekirdek enflasyona kaydığının mesajını vermişti.

Çekirdek enflasyon Ağustos ayında yüzde 16,76 olarak açıklanmıştı. Temmuz ayında bu rakam yüzde 17,22 idi.

Enflasyon rakamları ağustos ayında yüzde 19.25 ile TCMB'nin politika faizi olan yüzde 19'u aşmıştı.

Ekonomistler, bu odak değişiminin faiz indirim sinyali olabileceğini belirtiyor.