Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Bugün faiz kararı için toplanan banka, Para Politikaları Kurulunun Eylül 2021 toplantısını Şahap Kvcıoğlu başkanlığında gerçekleştirdi. Toplantının ardından Merkez Bankasının yaptığı açıklamaya göre, 100 baz puan faiz indirimine gidildi.

6 Ay Sonra Faizde Değişiklik

Buna göre TCMB, yaklaşık altı ayın ardından faizlerde bir değişiklik yapma kararı almış oldu. Merkez Bankası’nın aldığı bu karar ile, politika faizi yüzde 19 seviyesinden yüzde 18 seviyesine çekilmiş oldu. Haftalık repo faizi olarakta bilinen faiz oranı 6 ayın sonunda ilk kez değişti.

TCMB bu toplantıdan önce gerçekleştirdiği son 5 toplantıda faizde bir değişikliğe gitme kararı almamış ve sabit bırakmıştı. Merkez Bankası son faiz değişikliğini Mart ayında yaptığı toplantı da alarak politika faizini yüzde 18’den yüzde 19’a yükseltmişti.

Enflasyon Beklentisi

Öte yandan Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketinde Enflasyon beklentisi yıl sonu için yüzde 16.74, 12 ay sonrası için 12,94 ve 24 ay sonrası için yüzde 10.71 seviyesinde bulunuyor. TCMB'nin enflasyon beklentisi 2021 yıl sonu için yüzde 14.1 2022 yıl sonu için yüzde 7.8 seviyesinde bulunuyor.

Dolar Rekor Kırdı

Merkez Bankası’nın piyasalar tarafından çok beklenen kararının ardından dolar kurunun da fiyatında değişiklikler oldu. Bu karar ile birlikt dolar 8.65 TL seviyesinden 8.78 TL seviyesine yükseldi. Karar öncesinde 8.65 TL olarak piyasalarda fiyatlandırılan dolar kararla birlikte 8.80’e fırladı. Dolar böylece tüm zamanların en yüksek seviyesini görerek rekor kırdı. Dolar kuru haberin yazım saati ile 8.76 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Piyasa uzmanları, analistler ve hatta Merkez Bankasının kendi yaptığı ankette dahi politika faizinin sabit tutulması düşünce daha ağır basarken, bankanın bu kararı piyasaları adeta ters köşe yaptı. Doların anında cevap verdiği karar önümüzde ki günlerde de çok konuşulacak.