94. Oscar'ların ilk tur filmlerine adaylıklar damgasını vurdu. Salı günü 10 film açıklandıktan sonra her iki film de dört kategoride kısa listeye alındı.
Birkaç film kara listeye alındı

"No Time To Die" makyaj ve stil, müzik (orijinal şarkı), ses ve görsel efektler için kısa listeye alındı. Başrollerini Timothee Chalamet ve Oscar Isaac'in paylaştığı Denis Villeneuve'nin bilim kurgu destanı "Dune" da makyaj ve stil, müzik (orijinal müzik), ses ve görsel efektler için kısa listeye girdi.
Açıklanan diğer kategoriler bir belgesel uzun metrajlı, belgesel kısa konusu, uluslararası uzun metrajlı film, animasyonlu kısa film ve canlı aksiyon kısa filmdi. Alınan birkaç film iki kategoride kısa listeye alındı. Kenneth Branagh'ın Jamie Dornan'ın oynadığı yarı otobiyografik filmi "Belfast", Down To Joy için ses ve müzik (orijinal şarkı) için kısa listeye girdi.

39 yaşındaki Dornan, geçtiğimiz günlerde The Times'a merhum babasının Ocak ayında vizyona girecek olan Kuzey İrlanda'daki sıkıntılara odaklanan filmi görmemiş olmasının "acımasız" olduğunu söyledi. Tom Holland ve Zendaya'nın başrollerini paylaştığı "Spiderman: No Way Home" da ses ve görsel efektler için iki kısa listeye aday gösterildi.

Web slinging gişe rekorları kıran, Aralık açılış haftasonunda dünya çapında tahmini 600 milyon dolar hasılat yapan bir gişe rekoru kırdı. Sadece dünya çapında 640 milyon dolar kazanan "Avengers: Infinity War" ve 1,2 milyar dolar kazanan "Avengers: Endgame" tarafından yenildi. Görsel efektler için üç Marvel filmi daha aday gösterildi: "Black Widow", "Eternals" ve "Shang Chi: Legend Of The Ten Rings."
Netflix'in Benedict Cumberbatch, Kirsten Dunst ve Jesse Plemons'ın oynadığı "The Power Of The Dog" filmi müzik (orijinal müzik) ve ses için kısa listeye girdi. Şarkıcı Billie Eilish ayrıca "The World's A Little Blurry" adlı belgeseli ve Bond temalı şarkısı "No Time To Die" ile iki kısa listeye aday gösterildi. Şarkıyı kardeşi Finneas O'Connell ile birlikte yazdı ve seslendirdi.