Gündem

Memurlar artık yeni mesai saatine göre işe gidecek! Memurların mesai saatleri değişti mi?

2019 ile 2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı kapsamında kamu personel rejiminde birtakım değişiklikler yapılacak. Resmi Gazete’de yayımlanan bu değişiklikle beraber kamudaki çalışma koşulları, çalışanların tercih ve ihtiyaçlarına göre tekrar yapılandırılmaya başlandı. 

İlgili plan kapsamında şartlara uygun olan kurumlardan başlanmak üzere esnek çalışma biçimlerinin hayata geçirilmesi amaçlanıyor. Ayrıca işlevsel anlamda performans değerlendirme sisteminin geliştirilmesi maddesi de bu planda yer alıyor. 

11. Kalkınma Planı kapsamında amaçlanan durumlar arasında çalışma saatleri üzerindeki denetimin etkinliğinin artırılması bulunuyor. Ayrıca esnek ve kısmi olarak çalışanların sosyal güvenceye erişimi artırılacak. Son olarak kalkınma planıyla beraber esnek çalışma biçimlerinin tüm sosyal taraflara yönelik farkındalık faaliyetleri artırılacak. 

Çalışma Saatleri Nasıl Olacak? 

Yeni Şafak’ın paylaştığı habere göre Amerika, Avrupa ve OECD ülkelerindeki kamu kurumlarında uygulanmaya devam edilen esnek çalışma modelinin Türkiye’de de yaygınlaştırılacağı aktarıldı. Ayrıca bu habere göre çalışma saatlerinin esnetileceği belirtildi. 

11. Kalkınma Dönemi’nde uzun vadede istikrarın sürdürülmesi hedeflenirken aynı zamanda uzun vadede istikrarın korunması amaçlanıyor. Ek olarak milli teknoloji hamlesi sayesinde teknolojideki yeniliklerden faydalanılacağı da paylaşılan bilgiler arasında. 

Yozgat Valiliği’nden Mesai Saati Hakkında Açıklama 

Yozgat Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, 9 Aralık 2019 Pazartesi günü itibariyle memurların günlük çalışma saatleri sabah 08:30 – 12:30, öğlen ise 13:30 – 17:30 olarak uygulanacak. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı