Ekonomi

Memur Beklediği Zam Haberi Geldi! Tarihin En Büyük Zammı Yapılacak! Memur Maaşlarına Yüzde 67,73 Zam

Ocak ayında yapılması planlanan SGK ve Bağ-Kur emeklisi, memur, memur emeklisi maaş zamları oranı %67,73 olarak öngörülmekte.

Ocak ayının yaklaşmasıyla birlikte zam oranları ve SGK ve Bağ-Kur emeklisi, memur, memur emeklisi maaş zamları merak edilmeye başladı. Ocak ayında 6 aylık TÜFE oranı emekliye yansıtılacak ve %8 zam oranı ve enflasyon farkı memur emeklisine ve memura ocak ayı zammı yansıtılacaktır.

Merkez Bankası’nın yaptığı tahmine ve piyasa katılımcı anketi verilerine göre,yıl sonunda gerçekleşecek enflasyon oranının%67,73 olacağı tahmin edilmektedir.

SGK ve Bağ-Kur’lular İçin Enflasyon Zammı

SGK ve Bağ-Kur’luların zam oranları için enflasyon oranının 2022 tarihinin ikinci yarısı belirleyici olmaktadır. SGK ve Bağ-Kur’lular için enflasyon zammı ikinci altı ay verileri yavaş yavaş belli olmaya başladı. Temmuz ve ağustos ayları için iki aylık enflasyon %3,86 olarak belirlendi. Merkez Bankası tahminlerine göre, ikinci yarı 2022 verilerinin %17,83 oranında olacağı düşünülmektedir. SGK ve Bağ-Kur’lular bu tahminlere göre %17,83 oranında zam alacaklardır. Memurlar ve memur emeklileri %8’lik enflasyon farkı ilave edilerek yıllık enflasyonun %18,93 olacağı tahmin edilmektedir.

Ocak ayında belli olacak olan kesin zam oranının yanında bu yılda olduğu gibi ek iyileştirmeler gerçekleştirilecek.

Taban Aylık Artışı

Ek iyileştirmelerle ilgili en yüksek beklenti taban aylık artışında gerçekleşmektedir. Bağ-Kur ve SGK emeklilerinin 2022 tarihinde 3.500 TL tutarındaki taban ek ödemesi artışı öngörülmektedir. Taban aylığın yükseltilmesi durumunda, enflasyon zammı emeklilere yansıtılabilir.

Memur ve Emeklilerin Zamlı Ücretleri

Mevcut maaşlarına ilave edilen zamlarla birlikte memur ve emeklilerin zamlı ücretleri ocak ayında değişecektir. Memurların zamlı maaşlarının 10.827,67 TL, memur emeklilerinin zamlı maaşlarının 7,228, 20 TL olacağı öngörülmektedir.

SGK emeklisi (2000 yılından önce emekli olan) zamlı maaşları 5.522,29, SGK emeklisi (2000 yılından sonra emekli olan) zamlı maaşları 3.423,52 + 76,48 TL olarak belirleneceği tahmin edilmektedir.

Bağ-Kur esnaf emeklisinin zamlı maaşının 4.945,42 TL, Bağ-Kur tarım emeklisinin zamlı maaşının 3.929, 87 TL olarak belirlenebilecektir.

Yukarıda belirtilen zamlı ücretlere ek ödemeler dahil edilmiştir.