Yaşam

Mehmet Şevket Eygi hayatını kaybetti! Mehmet Şevket Eygi kimdir? Kaç yaşında, nereli? Neden öldü?

Gazeteci, yazar, Bedir Yayınevi sahibi Mehmet Şevket Eygi, tedavi gördüğü hastanede dün gece saatlerinde hayatını kaybetti. Şevki’nin ölümünün ardından Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak taziye mesajı yayınladı. Mehmet Şevket Eygi’nin ölümün ardından Mehmet Şevket Eygi’yi tanımayanlar, Mehmet Şevket Eygi kimdir? Kaç yaşında, nereli? Mehmet Şevket Eygi neden öldü? Sorularının cevaplarını merak etmeye başladı. Peki, Mehmet Şevket Eygi’yi tanımayanlar, Mehmet Şevket Eygi kimdir? Kaç yaşında, nereli? Mehmet Şevket Eygi neden öldü?

Gazeteci yazar Mehmet Şevket Eygi’nin ölüm haberinin duyulmasının ardından Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya platformu Twitter üzerinden taziye mesajı paylaştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, KALIN VE ALBAYRAK TAZİYE MESAJI YAYINLADI

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gazeteci yazar Mehmet Şevket Eygi’nin ölüm haberini üzüntüyle öğrendiğini ifade ederek yayınladığı taziye mesajında, “Ülkemizin yetiştirdiği en önemli mütefekkir ve münevverlerden biri olan Muhterem Mehmed Şevket Eygi Beyefendi’nin vefatını derin bir teessürle öğrendim. Mehmed Şevket Eygi’ye Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, “Muhterem Mehmet Şevket Eygi Beyi kaybettik. Başımız sağ olsun. Mevla gani gani rahmet eylesin.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise, “Çok kıymetli mütefekkir Mehmet Şevket Eygi Bey’i kaybettik. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve sabr-ı cemil niyaz ediyorum.” ifadelerini kullandı.

MEHMET ŞEVKET EYGİ KİMDİR? KAÇ YAŞINDA, NEDEN ÖLDÜ?

7 Şubat 1933, Ereğli / Zonguldak doğumlu olan Gazeteci-yazar Mehmet Şevket Eygi, Anne tarafından dedesi Kolağası Neşet Bey’in torunu, öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. Öğrenimine 1940 yılında Galatasaray Lisesi’nin ilkokul kısmında başladı. Burada Ünlü kaleci Turgay Şeren, milletvekilliği yapmış fabrikatör Memduh Gökçen, sınıf arkadaşları oldu. Lise döneminde Abdi İpekçi ile birlikte okudu.

Fransızcayı mükemmel bir seviyede öğrendiği bu okulda Osmanlı nazırlarından Raşit Erer, Birinci TBMM’de Aydın Mebusu olan Enver Tekand, Orhan Şaik Gökyay, Nihat Sami Banarlı, Ahmet Kutsi Tecer gibi önemli hocalardan ders aldı.

Mehmet Şevket Eygi, bir süredir kalp rahatsızlığı nedeniyle tedavi görüyordu ve 86 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı