ABD’de yaptığı televizyon programlarıyla ünlenen ve Türkiye’de de oldukça tanınan bir isim olan kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz programlarında verdiği 'bilimsel tavsiyeler' nedeniyle eleştirilerin hedefinde. Uzmanlar, yanlış bilgi yaymakla suçlanan birinin adaylığından endişe duyuyorlar.

ABD'de yaşayan ünlü kalp cerrahı ve televizyon programı sunucusu Dr. Mehmet Öz, ABD’de yaptığı televizyon programlarıyla ünlenmişti.

f110b400-182d-4085-a87d-ebc688bbec01

İlk olarak Dr. Öz, TV programında ‘oyun değiştirici’ olarak nitelediği klorokin ve hidroksiklorokinin tanıtımını yapmakla suçlanmıştı. Yapılan araştırmalara göre hidroksiklorokin ile tedavi edilen Covid-19 hastalarının, tedavi edilmeyen hastalara göre ölüm olasılığı daha yüksekti ve dolayısı ile bu araştırmaların ortaya çıkmasıyla da Dr. Öz bu konuda suskunluğa gömülmüştü.

Spnrasında ABD merkezli New York Times gazetesi, Dr. Öz’ün pandeminin ilk dönemlerinde sıtma ilaçları hidroksiklorokin ve klorokinin baş destekçilerinden olduğunu söylemesi nedeni ile haberlerine taşımış sorasında Öz ile ilgili olarak “The Dr. Oz Show”da mucizevi kilo verme kürlerini tanıtmak için kullandığı en iyi olma iddiasını desteklemek için, harika olduğunu söylediği sınırlı araştırmaları öne çıkarması ile suçlamıştı.

5e8d4bf2c03c0e0558fce921

Dr. Öz’ün, Fox izleyicilerine verdiği demeçte, ülkenin önde gelen bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Anthony S. Fauci’nin sözlerini eleştirmesi de ayrıca tepki almasına neden olmuştu.

Dr. Öz, geçen ay, Cumhuriyetçi Parti’den ABD Senatosu'na adaylığı ile ilgili olarak şöhretinin kendisine bu yarışta önemli bir avantaj sağladığını söylerken, pandemi nedeniyle ‘özgürlüklerini ellerinden alan’ siyasetçileri de hedef göstermişti.

New York Times ise 2009 yılından bu yana The Dr. Öz Show’u sunan Türk asıllı doktoru, ABD’nin en iyilerinden biri olarak konumlanmasına rağmen şimdiye kadar yapmış olduğu hatalı ve şüpheli tıbbi tavsiyeler sebebi ile takibe alıp yoğun eleştiri konusu yapmış durumda.

Gazete 61 yaşındaki Dr. Oz’ün, ABD Senatosu’nun yanı sıra meslektaşlarından da büyük eleştiri aldığı kilo verme hapları hakkında ileri sürdüğü iddiaları da hatırlatarak bunun üzerine 2015 yılında Columbia Üniversitesi tıp fakültesinden kovulması haberini de tekrar gündeme taşıdı.  

110887

2014’te British Medical Journal, Dr. Oz’un programıyla ilgili 80 tavsiyeyi analiz etti ve yarısından azının kanıtlarla desteklendiği sonucuna varması, 2010’larda tıp fakültesine ara verdikleri sırada “The Dr. Oz Show” üzerinde bir yıl çalışan iki araştırmacının programın çoğu konusunun yapımcılar tarafından ortaya çıktığını ve konuların genellikle internetten alındığını saptaması gibi durumlar ABD basınında Dr. Oz’ün yoğun eleştiri almasına ve tartışılmasına sebep olan başlıca konulardan.

Pennsylvania Üniversitesi’nde tıp etiği ve sağlık politikası yardımcı doçentlerinden Harald Schmidt’in Dr. Mehmet Öz hakkında ki  “Onun sicili oldukça endişe verici. Şimdiye kadar gördüklerimiz, bunun makul siyasete yardımcı olacağına dair güven vermiyor” sözleri ise ülke genelinde fazlası ile ses getirmiş durumda.