Ekonomi

Meclisten geçti! Bu tarihten önce girişi olanlar müjde! Tek bir dilekçe ile 3.500 TL ödeme kesinleşti…

Meclisten geçti! Bu tarihten önce girişi olanlar müjde! Tek bir dilekçe ile 3.500 TL maaş kesinleşti...

Son dakika; SSK, Bağ-Kurluyu çalışanları yakından ilgilendiren önemli bir gelişme açıklandı. SSK ve Bağ-Kur başlangıcı 2000 yılı evvelinde olanlar hemen başvursun. SGK’ya şimdi başvuru yaparak emekli maaşı bağlatabilirsiniz. Tek bir dilekçe ile başvuru yaparsanız 3500 TL maaş alma imkanına sahipsiniz.

SGK’dan bomba müjde 2000 senesinden önce kendine ait iş yerini açan ancak kayıt yaptırmayan vatandaşlara geldi. Maddi yetersizlikler sebebiyle o yılar kaydını yaptıramayan vatandaşlara geriye dönük borçlanma ile emekli olma imkanı sunuluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlara hizmet birleştirmesi imkanının ayrıntılarını bir bir açıkladı. Şimdi SGK’ya yazacağınız bir dilekçe ile emekli olabilirsiniz. Fakat önemli bir ayrıntıya dikkat etmeniz gerekiyor. O da başvuru süresi. Yani açıklanan süre içinde dilekçe ile SGK’ya başvurmanız gerek.

Emekli olmak, milyonlarca çalışanın en büyük hayallerinden biri. Erken emeklilik hakkı ise önemli bir kesimin isteği. Şimdilerde EYT düzenlemesi büyük bir umud ile bekleniyor ancak bunun dışında da erken emeklilik için bazı imkanlar olduğu açıklandı.

Örneğin; SGK bugün yazılı bir açıklama yaparak 2000 senesi öncesi kendi iş yerini açmış olan kişilerin 8 yıl erken emeklilik hakkı olduğunu duyurdu. Ancak bu şansı elde etmek için mutlaka o tarihte kendi adınıza iş yeri açmış olduğunuzu belgelemeniz isteniyor.

HİZMET BİRLEŞTİRMESİ İLE 8 YIL EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

SGK’dan emeklilik için istenen şartlar arasında, sigorta giriş tarihi, prim gün sayısı, yaş şartı bulunuyor. Ancak geçmiş yıllarda kendi adına iş yeri açan vatandaş Bağ-Kur kaydını o dönem yaptırmamışsa şuan ödeme yaptırarak geriye dönük borçlanma ile emekli olabiliyor. Ancak bunun için kendi adınıza açtığınız işyerinin 2000 yılından önce açılmış olması şartı var. Eğer böyle bir iş yeri açılışınız varsa prim gün sayılarını tamamlayarak erken emekli olmak için hizmet birleştirmesi hakkınız var. Hatta şartlar yerine getirebiliyorsanız doğum ya da askerlik borçlanması da yaparak prim gün sayısını daha da arttırma imkanınız mevcut.

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN DİLEKÇE İLE BAŞVURU ŞARTI VAR

Yukarıda belirttiğimiz bu şartları yerine getirebiliyorsanız Sosyal güvenlik kurumuna yazılı bir başvuru yaparak erken emekli olma imkanınız var. 6 yıl ve 8 yıl arasında değişen erken emeklilik şansınızı hemen değerlendirin. Fakat bunun için SGK ya mutlaka yazılı bir dilekçe ile başvuru yapmanız isteniyor. Erken emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için açtığınız iş yerinin 2000 senesinden önce açılmış olması şartı var. O yıllarda dükkan açtığını ancak BAĞ-KUR kaydı olmadığını kanıtlayan herkes başvuru yapabiliyor.

NE KADAR EMEKLİ MAAŞI ALACAKSINIZ?

Peki, açıklanan formülle emekli olan vatandaşlar ne kadar maaş alacak? Ödenecek emekli maaşı ödediğiniz prim tutarına göre değişiklik gösterecektir. Eğer en yüksekten borçlanma yaparak prim öderseniz daha yüksek emekli maaşı bağlanacaktır. Fakat en düşükten prim ödemeniz durumunda en düşük emekli maaşı bağlanacaktır. 2022 yılı için en düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL olarak ödeniyor.