Başvuruda bulunmak isteyen adaylar sözlü sınav merkezi tercihlerini 27 Eylül-8 Ekim tarihleri arasında yapabilecek. Atanacak branşlar ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bugün açıklandı.

Gözden kaçırmayın

Son Dakika! New York Metro İstasyonuna Bombalı Saldırı Düzenlendi ve Rastgele Ateş Açıldı! Son Dakika! New York Metro İstasyonuna Bombalı Saldırı Düzenlendi ve Rastgele Ateş Açıldı!

Milli Eğitim Bakanlığı, atanacak 15 bin sözleşmeli öğretmen alımı için başvuru takvimi yayınladı. Bu takvime göre ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri, 27 Eylül-8 Ekim'de gerçekleşecek. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri ise 25 Ekim'de ilan edilecek. Sözlü sınavlar, 12-27 Kasım'da gerçekleştirilecek.

Sözleşmeli öğretmenlik başvurusu nasıl yapılacak?

Başvurular e-devlet üzerinden yapılacak. Başvuru adımları ise şu şekilde: 

  1. Sözleşmeli Öğretmenlik Başvurusu üzerinden e-devlete giriş yapılacak.
  2. İletişim bilgileri, Milli Eğitim İl veya İlçe Müdürlüğü'nün öğretmen adayıyla iletişim kurabilmesi için önem arz ettiğinden, bu bölümün doğru incelenmesi, yanlışlık varsa başvurmadan önce düzeltilmesi gerekiyor.
  3. Eğitim bilgileri bölümünde yer alan; "Formasyonum var." , "Köy Okullarında Çalışmak İstiyorum.", "Milli Eğitim Bakanlığından Emekli Oldum." , Yurt dışı eğitim kurumlarından mezun oldum ve YÖK denkliğim var ya da Eğitim Enstitüsünden mezun oldum." seçenekleri incelenerek, varsa ilgilendiren seçenek tercih edilecek.
  4. Yukarıdaki bilgiler tamamlandıktan sonra 'Kaydet ve İlerle' butonuna basılmalıdır.
  5. 1Kaydınız başarıyla oluşturulmuştur. Tercih bilgilerinizi aşağıdan girmeye başlayabilirsiniz.' bildiriminin karşınıza çıkmasının ardından ön lisans ve lisans mezuniyeti bilgileriniz içerisinden tercihinize esas olan mezuniyet bilginizi belirtilen alandan seçmeniz zorunlu olacak.
  6. İl ve ilçe tercihiniz ile birlikte branş belirtmeli, ikinci dönem de bu tercihlere göre çalışmak istiyorsanız 'İlgili tercihimin ikinci dönemde de geçerli sayılmasını istiyorum.' seçeneğini işaretlemelisiniz. 

Hangi branşlar atanacak?

15 bin öğretmen alımına ilişkin başvuru ve atama duyurusu Milli Eğitim Bakanlığının http://personel.meb.gov.tr/ internet adresinde yayımlandı. 

Açıklanan listeye göre en fazla atama yapılacak ilk 3 branş şöyle:

  1. 2 bin 175 kontenjanla sınıf öğretmenliği,
  2. 1755 kontenjanla özel eğitim öğretmenliği
  3.  1302 kontenjanla okul öncesi öğretmenliği 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, atamalarda ihtiyaçlar doğrultusunda temel eğitim alanına öncelik verileceğini vurgulamıştı.

 15 bin sözleşmeli öğretmen kontenjan listesine nasıl ulaşabilirim?

Kontenjan listesine https://personel.meb.gov.tr/www/2021-eylul-sozlesmeli-ogretmenlige-basvuru-ve-atama-duyurusu/icerik/1231 adresinden ulaşabilirsiniz.

2021 Mart sözleşmeli atama sonuçları ve taban puanlara 2021 Mart Sözleşmeli Öğretmen Atama Sonuçları ve Taban Puanlar adresinden ulaşabilirsiniz.